Gigantyczne magazyny energii

przenosnepl_farma solarna Apple w Kalifornii gigantyczne magazyny energii

Gigantyczne magazyny energii

Gigantyczne akumulatory, które będą gromadzić energię z farm słonecznych i wiatrowych, powstają na całym świecie. Swoje plany w tym zakresie realizują także Apple i Tesla. To sposób na bardziej efektywne wykorzystywanie zielonej energii.

Gigantyczne powerbanki

Farmy słoneczne czy wiatrowe powstają na całym świecie coraz bardziej intensywnie, bo popyt na tzw. zieloną energię rośnie z roku na rok. O ile jednak sama jej produkcja jest stosunkowo łatwa i tania, o tyle trudno jest wykorzystać całą wytworzoną w ten sposób energię. Oznacza to, że konieczne staje się jej magazynowanie, a jedyny możliwy sposób to budowa gigantycznych baterii, które będą mogły jej nadmiar przechowywać, a następnie oddawać.

Niedawno pisałam tutaj o podobnej inwestycji w Australii, która – mimo konserwatywnego podejścia do tego tematu, jakie reprezentuje premier Scott Morrison – staje się powoli światowym liderem w tej dziedzinie. Ogromny powerbank powstaje w Kurri Kurri w Nowej Południowej Walii.

Tesla vs. Apple

Teraz wieści z drugiej półkuli – podobną realizację zapowiedziały Tesla oraz Apple. Spółka zależna Tesli zarejestrowana jako Gambit Energy Storage LLC buduje w Angleton (Teksas) magazyn energii o mocy ponad 100 megawatów. Bateria tej wielkości może zasilić około 20 000 domów w gorący letni dzień.

Z kolei Apple chce w Kalifornii zbudować powerbank o pojemności umożliwiającej magazynowanie 240 megawatogodzin energii. To z kolei wystarczy do zasilenia 7000 gospodarstw domowych przez całą dobę. Inwestycja będzie gromadzić energię z pobliskiej, 150-megawatowej farmy solarnej. Co ciekawe, będzie się on składał z 85 litowo-jonowych „megapacków” od… Tesli!

Przyszłość energetyki na świecie

Czy takie magazyny to przyszłość energetyki na świecie? Trudno dzisiaj powiedzieć, jak to się rozwinie. Niemniej jest to jedna z bardzo obiecujących alternatyw dla wszelkich nieodnawialnych źródeł energii. Jeśli jeszcze nie czytaliście, to zachęcam do zapoznania się z artykułem o CRYOBattery – największym takim magazynie na świecie, który dzięki chłodzeniu gromadzi energię z powietrza.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X