Ciepło ciała napędzi Twój smartwatch

przenosnepl_inteligentna opaska smartband na nadgarstku mierzy puls

Ciepło ciała napędzi Twój smartwatch

Energia cieplna produkowana przez nasze ciało może zostać wykorzystana do napędzania różnego rodzaju urządzeń typu wereable, jak np. smartwach czy smartband.

Innowacyjny akumulator

Przetwarzanie energii cieplnej w elektryczną jest możliwe dzięki opracowanemu przez Chińczyków termoelektrycznemu generatorowi (TEG). Zamontowany w urządzeniach, takich jak np. inteligentna opaska, będzie działał dokładnie tak, jak obecnie znajdujące się w nich akumulatory. Różnica będzie jednak zasadnicza – nasze ciało produkuje ciepło nieustannie, zatem mamy do czynienia z kolejnym odnawialnym źródłem energii.

Energia z ciała zasila LED-y

Stworzony przez naukowców z Harbin Institute of Technology prototyp TEG jest niewielki jak smartband – ma prawie 12 cm długości i 2,8 cm szerokości. Przetestowano jego działanie, owijając go na nadgarstku. Dzięki wykorzystaniu różnicy temperatur między ciałem człowieka a otoczeniem wytworzył energię, która pozwoliła zasilić niewielkie LED-y.

Runner wearing earphones checking smartwatch sitting on the ground at sunset

Tani i odporny

Na świecie istnieją już urządzenia o podobnym działaniu, jednak chiński TEG to jedyne z nich, które do produkcji energii nie wykorzystuje ruchu ani samo w sobie nie ma żadnych ruchomych elementów, np. płynów. Jest dzięki temu cichy i bardzo łatwy w utrzymaniu. W dodatku jest bardzo elastyczny – najnowsza wersja wytrzymuje bez szwanku nawet 10 tysięcy zgięć, co przekłada się na wiele lat ciągłego użytkowania.

Inna ważna różnica w stosunku do innych urządzeń to fakt, że do produkcji TEG nie wykorzystano rzadkich metali. Dzięki temu koszty jego produkcji są bardzo niskie. Obecnie trwają dalsze prace nad prototypem i wprowadzane są kolejne poprawki dotyczące m.in. jego minimalnej wielkości czy wagi. Potem już tylko czas na komercjalizację.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X