Nowe jeszcze bardziej wytrzymałe baterie

baterie sodowe szklane

Pamiętacie profesora Johna B. Goodenough, twórcę akumulatorów litowo-jonowych, który z powodu działań jego asystenta oraz koncernu Sony nie zdążył opatentować swojego wynalazku? Znalazł lepszą alternatywę!

O Johnie Goodenough pisałem w drugiej części minicyklu „Historia baterii litowo-jonowej”. Przypomnę tylko, że krótko po tym, jak nastąpił przełom w pracach nad Li-Ion, jego student wyjechał do Japonii zabierając wynalazek ze sobą, a w 1991 r. tamtejszy koncern Sony zgłosił międzynarodowy patent baterii na katodzie litowo-kobaltowo-tlenkowej. Spór między profesorem Goodenough a japońskim potentatem trwał całe lata, jednak Sony utrzymało patent, a Goodenough pozostał z niczym. No, prawie – ale po więcej odsyłam do tamtego artykułu.

Przyznam, że jako pasjonatowi żal mi było profesora z University of Texas w Austin i tym bardziej cieszę się z niusa o tym, że teraz opracował nową baterię. Jej konstrukcja opiera się na wykorzystaniu stałych, szklanych elektrolitów w przeciwieństwie do obecnych płynnych. Co daje ta zmiana? Elektrolity stałe nie są łatwopalne, a ich wydajność jest znacznie większa niż płynnych. W dodatku – są odporne na skrajne temperatury (!), a ich produkcja jest tańsza niż płynnych.

Zamiast litu, zespół profesora Goodenough zastosował sód, który według ich badań ma wpłynąć na większą pojemność i znacznie dłuższą żywotność baterii, wynoszącą około 1200 cykli bez strat na wydajności. To prawdziwy przełom. Przypomnę tylko, że obecnie najdłuższa żywotność baterii deklaruje Apple i jest to 1000 cykli. Przeciętne baterie mają ok. 500 cykli ładowania bez strat wydajności.

 

Prof. John Goodenough (źródło: greencarreports.com)

 

Jestem pełen entuzjazmu dla tego projektu i liczę na to, że nie podzieli on (jakimś dziwnym cudem) losu pierwszego wynalazku profesora Goodenough i jego zespołu. Trzymam kciuki!

tomArz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X