przenosnepl starsza pani rozmowa wideo laptop messenger

ZOOM zalicza gigantyczny wzrost, Messenger, WhatsApp i inne zmieniają się na naszych oczach. Ile osób może rozmawiać na wideokonferencjach w komunikatorach?

Gigantyczny wzrost ZOOM-a

Z 10 mln w grudniu do 200 mln w marcu wzrosła liczba użytkowników aplikacji ZOOM. Platforma, która nie do końca jest komunikatorem, bo oferuje głównie realizację dużych wideokoferencji, wyprzedza Messengera pod względem liczby osób mogących jednocześnie prowadzić wideorozmowę. Szybko jednak musiała zweryfikować poziom bezpieczeństwa. W najnowszej wersji ZOOM 5.0 wprowadzone zostało 256-bitowe szyfrowanie AES GCM. Jest ono tak bezpieczne, że może mu zagrozić tylko atak tzw. brute force, czyli łamanie szyfru poprzez próbę wszystkich możliwych kombinacji kluczy. Ponadto oprogramowanie doczekało się licznych usprawnień, w tym m.in. wprowadzenia haseł i poczekalni, co ma przeciwdziałać tzw. zoombombingowi, czyli włamaniom do prowadzonych rozmów i nękaniu jej uczestników. 

Obecnie w bezpłatnej wersji ZOOM może jednocześnie rozmawiać do 100 osób. W związku z rozpowszechnioną nagle pracą i nauką zdalną, ale też kontaktami z bliskimi i spotkaniami towarzyskimi online, na fali są również inne podobne aplikacje, jak Google Hangouts oraz Microsoft Teams.

Messenger da więcej

Boom na wideorozmowy podchwyciły popularne komunikatory. Do 6 osób mogło dotychczas prowadzić jednocześnie na rozmowę wideo w Messengerze, a do 50 osób mogło ją oglądać. Wczoraj Facebook zapowiedział zwiększenie liczby aktywnie uczestniczących użytkowników komunikatora do 50. Wiąże się to z wprowadzeniem funkcji Messenger Rooms, której nowością, oprócz obsługi większej liczby osób, będzie brak konieczności posiadania konta na Facebooku. Rozszerzy się też tzw. widok kafelkowy, dzięki któremu na jednym komputerze będzie można zobaczyć 16 uczestników jednocześnie.

WhatsApp i Viber też zwiększają

Również twórcy komunikatorów mobilnych – Whatsappa (właścicielem jest Facebook) i Vibera – zapowiadają zwiększenie możliwości w tym zakresie. Pierwszym który obecnie pozwala na jednoczesną rozmowę 4 osób, już zwiększył tę liczbę do 8. Dostępna jest ona już teraz w wersji beta, a wkrótce ma się pojawić w aktualizacji. Z kolei Viber, który dotychczas oferował wideorozmowy dla jednocześnie 10 osób, teraz podwaja tę liczbę. 

Najmniej popularny z nich Telegram, korzystając z boomu na wideorozmowy, również zapowiada wprowadzenie takiej możliwości. 

Ciekawostki

Na koniec dwie ciekawostki w tym temacie… 

Whatsapp wprowadził też naklejki promujące społeczny dystans, opracowane wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Pakiet jest dostępny także dla polskich użytkowników. Waży 260 kB.

Skype pozazdrościł ZOOM-owi możliwości oferowania użytkownikom niestandardowych teł i poszedł dalej, oferując w nowej aktualizacji możliwość dodania dowolnego tła, np. ze swoich zasobów zdjęciowych. Wystarczy wejść w funkcję Dźwięk i obraz i kliknąć w prawym dolnym rogu Wybierz efekt tła.

To pokazuje, jak świat zmienia się na naszych oczach. Jestem przekonana, że po pandemii wiele osób, które dotychczas nie korzystały z komunikatorów i wideokoferencji, będą to robić częściej, a może nawet regularnie… Zmieni się na pewno nie tylko to.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X