Nowe baterie – innowacje w UE

Świat baterii rozwija się nieustannie, jednak prym w tej dziedzinie wiodą państwa azjatyckie. Nadchodzą jednak zmiany, a Polska będzie ważnym ogniwem w badaniach nad rozwojem i produkcją baterii na terenie Unii Europejskiej. Jest jednym z siedmiu państw, które otrzymają wsparcie w ramach nowego funduszu, który opiewa na 3,2 mld euro.

Sojusz dla rozwoju baterii

W grudniu zapadła długo oczekiwania decyzja Komisji Europejskiej dotycząca finansowania projektu zgłoszonego wspólnie przez Belgię, Finlandię, Francję, Niemcy, Włochy, Polskę i Szwecję w 2017 r. działających w ramach Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (European Battery Alliance). Wart 3,2 mld euro program ma wygenerować dodatkowo 5 mld euro w ramach prywatnych inwestycji. Najwięcej zainwestują Niemcy – 1,25 mld euro i Francja – 960 mln euro. Wkład Polski to 240 mln euro. Beneficjentami będą m.in. takie koncerny, jak BASF, Varta, BMW Opel czy francuski producent baterii Saft, zaś z Polski – ENERIS i Elemental.

Polska wśród liderów

Już w kwietniu tego roku minister gospodarki Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że Polska zamierza wziąć bardzo aktywny udział w pracach EBA i rozwoju świata baterii oraz ich produkcji. – Battery Alliance stwarza polskim konsorcjom szanse na współtworzenie europejskiego czempiona w sektorze baterii i akumulatorów. Polska ma ambicje bycia globalnym liderem w tej dziedzinie – mówiła podczas konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz.

Azja w czołówce

W tej chwili produkcja baterii w Europie to jedynie 3 proc. całej produkcji baterii na świecie. Jak wspomniałam wyżej, liderem są państwa azjatyckie – głównie Chiny i Korea Płd. Sporą część rynku mają również Stany Zjednoczone. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to największą fabryką akumulatorów do samochodów elektrycznych jest ta Biskupicach Podgórnych, jednak należy ona do LG Chem, a więc do Chińczyków.

Walka o ogromne pieniądze

Komisja Europejska już od dawna uważa rozwój innowacyjności w dziedzinie baterii oraz stymulowanie wzrostu ich produkcji w UE za jeden ze strategicznych elementów rozwoju gospodarki, zarówno ze względu na szansę pobudzenia rynku, jak też wpływ na powstawanie czystej energii. Według danych przytaczanych przez KE wartość światowego rynku baterii będzie wynosić od 2025 roku 250 mld euro. Zintensyfikowanie działań państw europejskich w zakresie innowacyjności ma na celu zatrzymanie części tych ogromnych pieniędzy na terenie Unii Europejskiej.

W trosce o środowisko

Państwa i przedsiębiorstwa działające w ramach projektu mają skupić się nie tylko na innowacyjności produkcji, ale także na ekologii, w tym recyklingu baterii. Tu również kluczową rolę chce odegrać Polska. Jak rozwinie się cały projekt, zobaczymy. Na pewno jednak trzeba będzie jeszcze na to poczekać. I pamiętać, że ani Azja, ani USA nie stoją w tym zakresie w miejscu, więc walka o rynek może się okazać niezwykle emocjonująca.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X