Nie tylko GPS lokalizuje Twój telefon

Śledząca bateria w smartfonie?

Czy wiesz, że nie tylko GPS czy ciasteczka pozwalają na śledzenie Twojej lokalizacji i tego, co robisz w sieci, ale też zwykła bateria litowo-jonowa?

Wszystko z powodu specyfikacji HTML5, która bez naszej zgody pozwala stronom internetowym na śledzenie stanu baterii zasilającej telefon – chodzi zwyczajnie o dostarczanie przez serwis treści, która będzie zużywać jak najmniej energii, ale tym, którzy cenią swoją prywatność, może się nie spodobać, mimo że dane o stanie baterii nie idą w parze z naszymi prywatnymi danymi.

Do tej pory najbardziej znane metody ustalania naszej lokalizacji czy aktywności w Internecie to GPS, cookies, adres IP czy geotagowanie. Według businessinsider.com, grupa naukowców odkryła, że w podobnym celu może być stosowana bateria litowo-jonowa zasilająca nasz smartfon.

Jak bateria lokalizuje położenie telefonu?

HTML5 gromadzi dane dotyczące stanu baterii telefonu i czasu pozostałego do rozładowania oraz o jej żywotności. Wszystkie te dane razem tworzą unikatowy identyfikator powiązany z naszym telefonem. Identyfikator ten nie udostępni naszych danych wrażliwych, jak imię i nazwisko, adres e-mail czy nawet lokalizacja. Ale aktywność użytkownika sieci można śledzić bez przeszkód, na szczęście… zaledwie przez 30 sekund, bo co tyle jest aktualizowana baza danych i identyfikator ulega całkowitej zmianie.

No i druga dobra informacja – według tychże naukowców problem ten jest łatwy to rozwiązania na poziomie API, a jeśli dostawcy tego nie zrobią, na pewno pomoże Tor Browser. Znacie tę aplikację? Sprawdzi się, jeśli cenicie swoją prywatność i nie chcecie zostawiać po sobie śladów w Internecie.

TomArz

Zapisz