Magazyn energii z powietrza

przenosnepl_elektrownie wiatrowe w górach na tle zachodzącego słońca Cryobattery

CRYOBattery™ – przyszłość energii odnawialnej?

CRYOBattery™ to nazwa największego obecnie magazynu energii odnawialnej, którego budowa trwa w Wielkiej Brytanii. Jako element całego układu wykorzystuje chłodzenie zgromadzonego powietrza.

200 tys. domów zasilanych energią odnawialną

Brytyjska firma HighView Power specjalizuje się w rozwiązaniach do długotrwałego magazynowania energii. Jest obecnie beneficjentem rządowego grantu w wysokości 10 mln funtów, który zostanie przeznaczony na budowę magazynu energii kriogenicznej o mocy 50 MW (minimum 250 MWh), znanego jako CRYOBattery™. Dotacja to jeden z elementów realizacji krajowego planu likwidacji wytwarzania dwutlenku węgla. Inwestycja realizowana jest wspólnie z Carlton Power w Trafford Energy Park w miejscowości Carrington Village, 13 km od Manchesteru i będzie w stanie zabezpieczyć energię dla 200 tys. gospodarstw domowych przez kilka godzin bez przerwy.

Zamrożone powietrze jako źródło energii

CRYOBattery™ to z jednej strony wytwórnia energii odnawialnej z powietrza, a z drugiej – jej magazyn. I to właśnie ten magazyn jest tutaj kluczowy. Opracowana przez HighView Power technologia wykorzystuje bowiem fakt, że powietrze schłodzone do temperatury -196 °C zamienia się w ciecz. Dzięki temu może być bez utraty właściwości przechowywane w odpowiednio izolowanych zbiornikach niskociśnieniowych. Gdy energii zacznie brakować, wystarczy ogrzać zbiorniki, by nastąpiło ponowne zgazowanie zgromadzonej w nich cieczy i aż 700-krotne zwiększenie objętości. To z kolei wykorzystywane jest do napędzania turbiny i wytwarzania energii elektrycznej bez spalania.

Przyszłość zielonej energii na świecie?

Jak twierdzą technolodzy z HighView Power, w ten sposób energię można przechowywać całymi tygodniami, a konstrukcja wytrzyma nawet 40 lat nieustannego użytkowania. To naprawdę imponujące i bardzo obiecujące dane, zwłaszcza że tego typu magazyny nie wymagają jakiejś specjalnej lokalizacji. Łatwo więc będzie je rozpowszechnić. W samej tylko Wielkiej Brytanii Highview Power i Carlton Power planują wybudować nawet cztery dodatkowe magazyny CRYOBattery™ o łącznej mocy ponad 1 GWh. – Jesteśmy na dobrej drodze do rozwoju naszych kriogenicznych systemów magazynowania energii na całym świecie, a to partnerstwo pomoże przyspieszyć rozwój rynków europejskich – podkreśla Javier Cavada, dyrektor generalny i prezes HighView Power, światowej sławy autorytet w dziedzinie energii odnawialnej.

Anoda

źródło: HighView Power

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X