Jedna luźna śrubka – groźna usterka Lenovo

Laptop Lenovo Carbon X1

Trzy reklamacje wystarczyły, aby Lenovo, chiński producent sprzętu komputerowego, rozpoczął akcję naprawy wady konstrukcyjnej jednego modelu laptopa, która wymaga pilnego serwisu.Chodzi o system chłodzenia, który nie radzi sobie z powodu jednej luźnej śrubki.

Usterka, po której zgłoszeniu koncern podjął decyzję o wdrożeniu bezpłatnej akcji serwisowej, dotyczy modeli ThinkPad X1 Carbon 20HQ, 20HR, 20K3 i 20K4 z partii wyprodukowanych między grudniem 2016 r. i październikiem 2017 r. Posiadacze takich laptopów nie powinni z nich korzystać i jak najszybciej skontaktować się z oficjalnym serwisem. Sytuacja wynikła na początku lutego, ale do tej pory serwisem objęto prawie wszystkie urządzenia.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

To nie pierwsza wpadka Lenovo.

We wrześniu 2014 roku do sprzedaży trafiły laptopy z preinstalowanym złośliwym oprogramowaniem. Program o nazwie Superfish Visual Discovery umożliwiał wyświetlanie reklam produktów w wyszukiwarkach przy rezultatach wyszukiwania na zapytania użytkowników.

W lutym 2015 roku w laptopach Lenovo odkryto poważny problem z bezpieczeństwem, który mógł zagrozić prywatności przeglądania bezpiecznych stron internetowych. Pracownicy polskiej firmy Prevenity natrafili na podejrzane funkcje instalowanej domyślnie na laptopach ThinkPad aplikacji, które rejestrowały zdarzenia. Mogło to być zgubne w skutkach. Wiedząc o istnieniu funkcji rejestrującej klawisze, przestępcy mogli w łatwy sposób stworzyć aplikację odbierającą udostępniane w ten sposób dane.

Z kolei grudniu 2017 roku serwisu koncernu rozpoczęły program wymiary wadliwych przewodów zasilających w laptopach tej marki. Problem dotyczy ponad 500 000 urządzeń sprzedanych na całym świecie! Chodzi o przewód zasilający oznaczony LS-15. Był sprzedawany wraz z laptopami z serii B, G i V oraz IdeaPad B, G, S, U, V, Y i Z od lutego 2011 do czerwca 2012 roku.

Nie wiem, jak Wy, ale ja– mimo że kiedyś miałem Lenovo – jestem po takich doniesieniach bardzo ostrożny wobec tego producenta.

tomArz