Inteligentna odzież pomoże unikać kontuzji

przenosnepl_inteligentna odzież biegacz kontuzja

Inteligentna odzież stworzona przez polską firmę Higgsone, dzięki wszytym sensorom, będzie stale monitorować treningi i stan zdrowia osób aktywnych. Dzięki analizie tych danych trening ma być bezpieczny, gdyż elektronika przewidzi możliwość wystąpienia kontuzji. Co więcej, pomoże sprawić, że treningi będą bardziej wydajne. 

5 mln wsparcia

Powstanie specjalnej linii odzieży sportowej wspiera Narodowe Centrum Rozwoju w ramach konkursu „Szybka Ścieżka”, finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. A wartość wsparcia dla firmy Higgsone sp. z o.o. jest niebagatelna, bo wynosi aż 5 mln zł. Według Grzegorza Wrochny, wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego, taki strój, wyposażony w sztuczną inteligencję, podniesie bezpieczeństwo sportowców. Inspiracją dla Pauliny Sołtysiak, prezes firmy Higgsone sp. z o.o., było zamiłowanie do sportu oraz wiedza na temat liczby kontuzji dotykającej sportowców na całym świecie i strat, jakie to przynosi im oraz klubom, w którym trenują. 

Inteligentna odzież – jak to działa?

Strój ma się składać z obcisłej koszulki i spodni, na których w odpowiednich miejscach zostaną umieszczone elastyczne sensory i inna niezbędna elektronika. Bazą dla technologii opracowanej przez poznańską firmę ma być jak największa ilość danych na temat sportowców i przebiegu treningów. Sztuczna inteligencja, dzięki sensorom wszytym w odzież sportową, będzie monitorować każdą sekundę treningu i to, co dzieje się z ciałem użytkownika. Dane będą analizowane za pomocą specjalnej aplikacji na smartfon, co da odpowiedzi na wiele pytań, np. czy nie ma błędów technicznych, które mogłyby spowodować kontuzję, czy użytkownik nie jest zbyt zmęczony, czy mięśnie pracują symetrycznie itp. 

Inteligentna odzież – kiedy i dla kogo?

Jak powiedziała Paulina Sołtysik w wywiadzie udzielonym portalowi biotechnologia.pl, pierwsze takie stroje mają trafić do sportowców zawodowych. W przyszłości Higgsone zamierza jednak stworzyć całą gamę produktów. Będą z nich mogli skorzystać także sportowcy-amatorzy, a nawet zwykli ludzie, niewykonujący aktywności fizycznej, którzy z różnych przyczyn (np. choroby) chciałyby monitorować swoje ciało. Będę z ciekawością obserwować.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X