Microsoft inwestuje w Polsce miliard dolarów

przenosnepl Microsoft siedziba w Polsce logo

Microsoft tworzy w Polsce europejskie centrum danych. W rozwój „Polskiej Doliny Cyfrowej” zamierza zainwestować miliard dolarów, tworząc możliwości rozwoju dla 150 tys. pracowników, partnerów i studentów. Partnerem po stronie polskiej jest spółka Chmura Krajowa, jednak całość finansuje koncern Microsoft. Informacja została podana do publicznej wiadomości wczoraj, tj. 5 maja.

Microsoft w Polsce

Obecność Microsoft w Polsce sięga 30 lat wstecz. W tym czasie światowy gigant IT współpracował z wieloma organizacjami i przedsiębiorstwami wielkości oraz z siecią ponad 6000 lokalnych partnerów. Celem obecnie nawiązanej współpracy i inwestycji jest wsparcie polskich instytucji publicznych i przedsiębiorstw w kluczowych sektorach, takich jak administracja rządowa, służba zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energia, finanse ubezpieczenie i więcej.

Chmurę Krajową utworzyły w 2018 roku PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju w celu stymulowania rozwoju innowacji w polskich przedsiębiorstwach i umożliwienia optymalizacji procesów związanych z budowaniem nowoczesnej administracji publicznej. Microsoft jest jednym z jej dwóch partnerów strategicznych. Drugi to Google Clouds.

Przyspieszenie rozwoju cyfrowego

Jednym z elementów partnerstwa jest program rozwoju umiejętności. Ma on realizować szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hakatony, które będą obejmować przetwarzanie danych w chmurze, rozwój z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i technologii uczenia maszynowego, big data oraz Internetu rzeczy (IoT). 

Inwestycja Microsoftu to także szansa dla lokalnych firm, startupów i różnego rodzaju instytucji na to, aby mogły w pełni wykorzystać potencjał przetwarzania w chmurze, zachowując jednocześnie najwyższe standardy bezpieczeństwa cyfrowego. 

Dzięki temu partnerstwu Polska stanie się kolejnym regionalnym centrum danych, jednym z 59 na świecie.

Anoda