Autobusy na wodorowe ogniwa paliwowe już na rynku

W Japonii Toyota, a w Polsce… Ursus produkują autobusy napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi. Czym różnią się od zwykłych autobusów czy nawet tych napędzanych elektrycznie? Tym, że wożą ze sobą 8-10 wysokociśnieniowych zbiorników wodoru, które zasilają dwa zestawy ogniw paliwowych. Każdy ma moc 154 koni mechanicznych. No i to, że zamiast śmierdzących, brudnych, pełnych zanieczyszczeń spalin wydala do atmosfery… wodę! Czysta ekologia.

Zaprezentowany w 2016 roku jako prototyp Toyota FC Bus (FC od Fuel Cell) mierzy 10,52 m długości, 2,49 m szerokości, 3,34 m wysokości i jest może pomieścić 77 osób (26 miejsc siedzących, 50 stojących, jedno dla kierowcy).

Ursus nazwał swoje nowe dzieło Ursus Smile Fuel Cell Electric Bus. Wodór składowany jest w nim w 8 butlach o łącznej pojemności 35 kg, umieszczonych na dachu pojazdu. Spalanie to ok. 7 kg wodoru na 100 km, tak więc na jednym tankowaniu autobus może przejechać ok. 450 km. Może nim jechać 75 osób, w tym 28 na miejscach siedzących.

Na koniec ciekawostka. Każdy z tych autobusów jest samodzielnym, alternatywnym źródłem energii, które może się przydać w sytuacjach kryzysowych (np. brak prądu + potrzeba ewakuacji ludności). Inżynierowie z Toyoty twierdzą, że ich FB Bus jest w stanie zasilać zewnętrzne odbiorniki z mocą 9 kW (pojemność energetyczna 235 kWh), więc może się nadać np. właśnie do zasilania miejsc ewakuacji ludności.

Anoda

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X