Hulajnoga elektryczna Xiaomi Mi. Czy warto ją kupić?

elektryczna hulajnoga xiaomi

Składana, stosunkowo lekka hulajnoga, którą możesz swobodnie nieść w ręku, gdy akurat nie możesz lub nie chcesz na niej jechać, a w dodatku ma zasięg prawie 30 km! Tak w skrócie można opisać hulajnogę elektryczną Xiaomi Mi. Czy warto ją kupić? Dzisiaj najważniejsze informacje na temat tego urządzenia.

Szybkie składanie i rozkładanie

Jak zmontować hulajnogę elektryczną Xiaomi Mi?

Nietrudno! Opakowanie zawiera kompletną instrukcję, ale w zasadzie montaż jest dziecinnie prosty. Wystarczy wysunąć podstawkę spod tylnej lewej części podnóżka, aby ją ustabilizować. Następnie rozkładasz hulajnogę, podnosisz metalowy zatrzask do pozycji pionowej, aby zablokować wspornik w miejscu i obracasz plastikowy zaczep zabezpieczający, aby go przytrzymać. Potem rozpakowujesz kierownicę i wkładasz ją do stojaka, mocując czterema śrubami i gotowe! Xiaomi Mi waży 12,5 kg. Nie jest ciężka, ale też za długo się jej nosić nie da. Można jednak skręcić kierownicę i prowadzić ją wygodnie obok siebie.

Czy łatwo jeździć hulajnogą Xiaomi?

W zasadzie jeździsz jak na hulajnodze 🙂 Aby zaczęła działać, hulajnoga potrzebuje odepchnięcia. Następnie zasilasz i kierujesz skuterem trzymając ręce na kierownicy, gdzie znajdują się odpowiednie przyciski.

Prawym kciukiem włączasz silnik i przyśpieszasz. Przycisk zasilania ma kilka zastosowań. Naciśnij raz i włącz hulajnogę, naciśnij i przytrzymaj 2 sekundy, a ją wyłączysz. Gdy hulajnoga jest włączona, pojedyncze naciśnięcie włącza i wyłącza światła, a podwójne – przełącza między trybami jazdy. Po włączeniu skuter będzie wskazywać poziom swojej mocy za pomocą czterech diod LED. Każda z nich odpowiada 25% pojemności akumulatora. Najniższa dioda LED podwaja się także jako wskaźnik trybu napędu. Świeci na biało w trybie normalnym, a na zielono w trybie oszczędzania energii, tj. eko.

Lewym kciukiem – zaciągasz hamulec. Dźwignia hamulca biegnie od lewej do prawej strony w poprzek kierownicy. Uruchamia ona zarówno mechaniczny hamulec tarczowy z tyłu, jak i hamulec silnika/generatora w przednim kole. Uruchamia też dzwonek. Kierownica jest umiejscowiona na wysokości około 97 cm od pokładu, co zapewnia swobodną i wygodną pozycję do jazdy.

Wymiary hulajnogi Xiaomi Mi

Czy hulajnoga elektryczna jest dla Ciebie?

To proste w montażu i obsłudze urządzenie jest dla każdego. Jako urządzenie elektryczne może być jednak używane wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Ważne też, aby dostosować ciśnienie w kołach do swojej wagi. Pomoże to uzyskać optymalną wydajność urządzenia. Poniżej mała podpowiedź:

Waga Ciśnienie w kole przednim Ciśnienie w kole tylnym
50-70 kg 2,41-2,76 bar 2,76-3,45 bar
70-90 kg 2,76-3,1 bar 3,1-3,79 bar
90-100 kg 3,1-3,45 bar 3,45-4,14 bar
100 kg + 3,45-3,79 bar 4,14-4,48 bar

W hulajnodze zastosowano zawór Schradera, znany nam z samochodów. Mimo wszystko do pompowania kół zalecamy pompki rowerowe z odpowiednim adapterem.

Jak daleko nią zajedziesz?

Skoro już wiemy, że łatwo zmontować i jeździć Xiaomi Mi, przyjrzyjmy się jego możliwościom. Maksymalny zasięg hulajnogi to 30 km. To zasięg mierzony w trybie eko.

  • maksymalny zasięg – 30 km (w trybie eco)
  • maksymalna prędkość – 25 km/h
  • przedni hamulec postojowy z funkcją regeneracji
  • mechaniczny hamulec tylny
  • aplikacja Companion na smartfona do wyświetlania statystyk jazdy oraz aktualizacji oprogramowania

Hulajnoga Xiaomi Mi w praktyce

Hulajnoga jest bardzo komfortowa i bezpieczna. Podnóżek między kołami jest pokryty solidną, teksturowaną gumową powłoką, która zapewnia doskonałą przyczepność. Ma 57 cm długości, więc oferuje dużo miejsca, aby mogły na nim wygodnie stać nawet osoby o dużych stopach. Pod nim znajduje się duża półka na baterie z portem ładowania.

W tylnej części hulajnogi znajduje się błotnik z wbudowanym światłem tylnym. Zarówno światło tylne, jak i przednie są aktywowane za pomocą przycisku zasilania. Tylne światło pełni jednocześnie funkcję światła hamowania (wygląda do tak, że podczas hamowania po prostu miga tylne światło). Hamulec tylnego koła to mocny mechaniczny układ tarczowy podobny do tego, który można znaleźć w rowerach. Jest to jednocześnie świetne zabezpieczenie przed awarią – pozwala na bezpieczne korzystanie z hulajnogi, kiedy akumulator jest rozładowany lub system jest wyłączony.

Warto zwrócić uwagę na to, że im większe obciążenie, tym wolniejsza hulajnoga. Dodatkowa masa (np. przewożenie czegoś) ma także wpływ na zasięg. Parametry, które tutaj podajemy, dotyczą osoby o wadze ok. 60 kg poruszającej się po płaskim terenie w trybie eko. W trybie normalnym zasięg wynosi w takiej sytuacji ok. 16 km.

W kwestii użytkowania warto jeszcze podkreślić, że ze względów bezpieczeństwa hulajnoga nie jest przeznaczona do stosowania w czasie deszczu. Opony nie nadają się do użytku na mokrych nawierzchniach, a moment obrotowy silnika przedniego może nawet spowodować obrażenia kół. Ale jak dla nas to jedyny mankament tego urządzenia 🙂

Recenzja hulajnogi elektrycznej Xiaomi Mi przez xiaomify

Jak długo ładuje się hulajnoga Xiaomi Mi?

Skoro o zasięgu mowa, to porozmawiajmy na nasz ulubiony temat, czyli o bateriach 😉 Przy całkowitym wyczerpaniu baterii jej ponowne naładowanie potrwa ponad 5 godzin. Najlepiej podłączać hulajnogę do ładowania zaraz po powrocie do domu czy dojechaniu do biura. Port ładowania znajdziesz po podniesieniu czerwonej klapy po lewej stronie hulajnogi. Gdy podłączysz ładowarkę, jej dioda zaświeci się na czerwono, a gdy baterie będą naładowane – na zielono.

Hulajnoga Xiaomi Mi została wyposażona w akumulatory litowe o dużej pojemności z kontrolerem baterii wyposażonym w system zabezpieczeń, m.in. przed zwarciem czy nadmiernym ładowaniem i rozładowaniem. Wydajność baterii będzie się różnić w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Najfajniejsza rzecz, jaką my – bateriomaniacy – znaleźliśmy w Xiaomi Mi, jest funkcja regeneracji mocy baterii podczas hamowania. Kiedy zwalniasz, bateria zaczyna się sama ładować. Jakie to proste! Wszystko regulujesz w dedykowanej aplikacji. Tylko ostrzegamy, żeby nie eksperymentować z innymi, nieautoryzowanymi aplikacjami.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X