Bezpieczne dane w telefonie

bezpieczne korzystanie ze smartfona

Coraz więcej poufnych danych przechowujemy w swoich smartfonach. Nie tylko wiadomości, maile, czy zdjęcia chcemy chronić przed niepowołanymi osobami. W telefonach mamy już też aplikacje mobilne do banków, wirtualne karty płatnicze, jak np. Revolut, różnego rodzaju bilety itd. Czas pomyśleć o tym, żeby to wszystko zabezpieczyć. Oto kilka nawyków, które warto mieć, żeby dane były bezpieczne.

Odpowiednia blokada telefonu

To powinna być pierwsza rzecz po zakupie smartfona. Czasy prymitywnych blokad z klawiatury (gwiazdka + coś tam) dawno minęły. Teraz możemy mieć blokady cyfrowe (po prostu kody), blokady graficzne (rysujemy swój własny wzór na telefonie – tu nie zapominaj go czasem wycierać, bo odcisk palca łatwo odczytać) czy najbardziej obecnie zaawansowane czytniki linii papilarnych. Obojętnie, jaki masz smartfon, skorzystaj też z funkcji kopii zapasowej plików – w Androidzie w Google, a w iPhonie – na iCloud.

Wylogowywanie z aplikacji bankowych

Przyznam, że sama się tego uczę i na pewno nie byłabym w stanie cały czas wylogowywać się na przykład z kont mailowych, których mam kilka. Ale już z bankowości mobilnej – owszem. Na szczęście te systemy też są takie, że po chwili nieużywania, same wylogowują.

Aplikacje zwiększające bezpieczeństwo

Jak wiecie, mam iPhone’a, więc uważam, że jestem bezpieczniejsza od właścicieli Androida. Ale tutaj z kolei jest sporo darmowych aplikacji, które pomogą nam nie tylko zabezpieczyć dane, ale też śledzić telefon po kradzieży czy zagubieniu. Popularny jest np. Cerberus czy Prey. Więcej na temat antykradzieżowych aplikacji pisaliśmy w artykule „Znajdź zgubiony telefon (przegląd aplikacji)”. Mojej mamie zainstalowałam Cerberusa. Jest darmowy i już raz się przydał – na szczęście tylko do zlokalizowania telefonu.

VPN zwiększa bezpieczeństwo

Korzystaj z VPN (Virtual Private Network, czyli z ang. Wirtualna Sieć Prywatna). Zadaniem VPN jest ukryć przed innymi użytkownikami działającymi w sieci, z której w danym momencie korzystasz, tego, co robisz w sieci. Wśród aplikacji VPN znajdziesz takie, które pozwalają zamaskować własny adres IP, uniemożliwić lokalizację, a dodatkowo – symulację przebywania w innym obszarze geograficznym. Co to daje? Będąc w Chinach możesz udawać, że jesteś w Polsce i korzystać ze wszystkich serwisów, które tam są niedostępne. Przede wszystkim jednak VPN jest bezpieczny dla Twojego telefonu i zawartych w nim danych, które są szyfrowane. Darmowe aplikacje VPN to np. Opera VPN, Kaspersky Secure Connection. Warto spróbować!

Chroń swoje hasła

Coraz więcej aplikacji, z których korzystamy, czy stron, na których się rejestrujemy np. żeby zrobić zakupy, oznacza coraz więcej loginów i haseł do zapamiętania. Jedno hasło do wszystkiego to wielki błąd. Ponadto hasła trzeba regularnie zmieniać. Istnieją też aplikacje, które pozwalają zapisać dane, takie jak hasła bezpiecznie w sieci. Przeglądarki mają wbudowanych menadżerów haseł. Safari dodatkowo sam podpowiada i automatycznie zapamiętuje oraz zapisuje niełatwe do rozszyfrowania hasła. Warto jednak tworzyć własne i bezpiecznie je przechowywać. Do tego także jest szereg aplikacji. Najpopularniejsze to LastPass czy 1Password.

anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X