Proteza, która czuje

proteza ręki czuje

Wydawałoby się to niemożliwe, ale jednak! Pojawiła się szansa na to, że dzięki specjalnej, sensorycznej rękawicy nakładanej na protezę osoba po amputacji kończyny może zacząć za jej pomocą czuć!

Czy proteza może czuć?

Naukowcy z Purdue University w Indianie stworzyli niedawno rękawicę, która założona na protezę ręki zaczyna naśladować zdolności czuciowe ludzkiego ciała. Takie wynalazki już widzieliśmy, jednak ten z Purdue dostarcza rozwiązanie kompatybilne z dostępnymi na rynku protezami o różnych rozmiarach i kształtach. Stworzona przez nich nakładka na protezę to zwykła nitrylowa rękawica z elastycznymi sensorami, wykończona miękką gumą, która imituje wygląd i wrażenia dotykowe ludzkiej dłoni.

Ciepła, jak prawdziwa dłoń

Umiejscowione na rękawicy sensory odczuwają poziom nacisku, temperaturę i wilgotność każdej rzeczy, z którą rękawica wejdzie w kontakt. Zebrane dane przekazywane są następnie do inteligentnego zegarka, który znajduje się na nadgarstku, wyświetla odczyty w czasie rzeczywistym i bezprzewodowo przesyła je do zewnętrznego urządzenia analizującego. 

Rękawica stworzona przez naukowców z Purdue jest naprawdę wyjątkowa. Sensory zbierają nie tylko takie dane, jak nacisk, temperatura i wilgotność, ale też biosygnały elektrofizjologiczne. W dodatku wygląda jak ludzka dłoń i jest miękka i ciepła, tak jak w rzeczywistości dłoń zdrowego człowieka. 

Obiecujący wynalazek

W planach badaczy jest dodanie do rękawicy kolejnych sensorów, tak aby ją ulepszyć. Chcą m.in. dodać informacje dźwiękowe czy wibracje. Nie ma wątpliwości, że ta innowacyjna konstrukcja ma naprawdę duży potencjał i jest nadzieją dla osób, które straciły ręką lub dłoń. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale pewne jest, że ten wynalazek może zrewolucjonizować świat osób bez kończyn. Po dłoni pewnie przyjdzie czas na stopę… 

Anoda