Microsoft zatopi dane pod wodą

przenosnepl_mężczyźni na tle podwodnej serwerowni Microsoft

Microsoft, światowy gigant informatyczny, pracuje nad stworzeniem gigantycznej podwodnej serwerowni. Projekt o nazwie Project Natick ma na celu obniżenie kosztów utrzymywania serwerów, ale też ochronę środowiska.

Dane prosto z wody

Miejscem, w którym powstaje podwodna „chmura” jest Morze Północne w pobliżu Wysp Orkney w Szkocji. Prace nad budową tego największego na świecie centrum obliczeniowego trwają już od roku. Jak czytamy w informacji prasowej Microsoftu, Project Natick to „nieszablonowy pomysł, który ma na celu uwzględnienie wykładniczego wzrostu zapotrzebowania na infrastrukturę przetwarzania w chmurze w pobliżu skupisk ludności”. Chodzi o to, że obecnie więcej niż połowa mieszkańców Ziemi zamieszkuje tereny w promieniu niespełna 200 km od wybrzeża. Umieszczenie centrów danych w zbiornikach wodnych ulokowanych w pobliżu przybrzeżnych miast to pomysł na to, aby dostarczać im dane szybko i płynnie.

Samowystarczalna dzięki energii odnawialnej

Jak wygląda podwodna serwerownia Microsoftu? Trochę jak łódź podwodna. Ma 12 metrów długości, co pozwala na zmieszczenie w niej 864 serwerów. Co ciekawe, jest to konstrukcja całkowicie samowystarczalna. Zasila ją energia odnawialna z elektrowni pływowych, czyli takich, które wykorzystują do wytwarzania energii ruchy morza. Dodatkowe zasilanie to farmy wiatrowe. W takiej formie serwerownia może działać nieprzerwanie przez 5 lat.

Działanie serwerowni jest całkiem klasyczne. Serwery są połączone między sobą oraz mają połączenie z Internetem. 

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X