eHighway, czyli elektryczna autostrada Siemensa

eHighway elektryczna autostrada

Samochody poruszające się po autostradzie jak trolejbusy napędzane napowietrzną linią elektryczną? To już nie science-fiction. To rzeczywistość, którą już od ponad roku znają Szwedzi, a nie tak dawno zaprezentowały ja Siemens i South Coast Air Quality Management District w USA.

Autostrada elektryczna rozwiązaniem dla smogu

Na odcinku długości jednej mili w Carson (Kalifornia) puścili trzy ciągniki siodłowe – jedną zasilaną elektrycznie, drugą zasilaną gazem, a trzecią z napędem hybrydowym. Jeden z pasów autostrady w obrębie testowej mili został wyposażony w napowietrzną linię elektryczną, a ciężarówki z silnikami elektrycznymi – w pantografy, gotowe do automatycznego połączenia z linią elektryczną.

Efekt – znacznie niższa emisja spalin. To temat w Stanach tak samo ważny, jak ten, który swego czasu w Polsce wywołał akcję „Tiry na tory”. Długodystansowe ciężkie ciężarówki, które podróżują po USA to jedno z największych źródeł smogu, zwłaszcza w południowej Kalifornii.

eHighway w Europie

eHighway to system, który od ponad roku z powodzeniem działa w Szwecji. Na autostradowej trasie o tej nazwie kursują dwie ciężarówki hybrydowe, zasilanej z jednej strony elektrycznie, z drugiej – ekologicznym paliwem diesla. W kolejnych dwóch latach jest plan przetestowania systemu na trzech odcinkach autostrad w Niemczech. Jeśli chodzi o USA, wdrożenie systemu jest rozważane na początek właśnie w obrębie południowej Kalifornii.

foto: scania.com

tomArz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X