Wszystko, co powinieneś wiedzieć o SSD

jak-przyspieszyc-komputer-dysk-ssd

Dyski SSD są coraz popularniejsze nie tylko jako miejsce przechowywania danych, ale też solidne wsparcie tradycyjnych dysków, przyspieszające start systemu, pracę komputera itd., nie wspominając już o tym, że coraz częściej produkowane są sprzęty zaopatrzone wyłącznie w dysk SSD. Co takiego oferuje SSD, czego nie może zaoferować HDD? Dziś postaram się zebrać w jednym miejscu jak najwięcej informacji na ten temat.

Co to jest SSD?

Zacznijmy od najważniejszego – czym jest dysk SSD? Jego nazwa po angielsku brzmi Solid-State Drive (stąd skrót) i oznacza napęd bez żadnych ruchomych elementów (solid-state). To odróżnia go od HDD (Hard Disc Drive), który składa się z kilku elementów ruchomych (tu nie będę wchodzić dziś w szczegóły). Z tej podstawowej różnicy wynikają kolejne. Dysk SSD jest cichszy, odporny na wstrząsy, bardziej wytrzymały, a przede wszystkim – szybszy. Jest też droższy, ale o tym na końcu.

Dodam, że jedną z najczęściej podkreślanych zalet SSD jest wysoka prędkość zapisu/odczytu danych i bardzo krótki czas dostępu, co w praktyce oznacza, że jeśli zainstalujemy na tym dysku system, będzie nie tylko on, ale też wszystkie programy będą działały o wiele szybciej i sprawniej.

SSD a pojemność

W przeciwieństwie do HDD dyski SSD mają jedną wadę, aczkolwiek – biorąc pod uwagę rozwój elektroniki – powoli odchodzi ona w niepamięć. Chodzi o pojemność w stosunku do ceny. Za tę samą pojemność dysku HDD i SSD, np. 1TB, zapłacimy odpowiednio 200 zł i… ok. 1300 zł. Różnica kolosalna. Ceny te jednak, jak w całym świecie elektroniki, sukcesywnie spadają, więc gdybym miał oceniać, nie uważałbym tego za wadę nie do przejścia, zwłaszcza że fajnym rozwiązaniem są komputery z napędem hybrydowym HDD + SSD.

jakie-dyski-ssd

Na co zwracać uwagę podczas kupna?

Załóżmy jednak, że mamy już sprzęt z dyskiem twardym i chcemy go usprawnić kupując SSD. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Przede wszystkim na okres gwarancji w stosunku do TBW (ang. Total Bytes Written), czyli ilości bajtów, jakie można zapisać na dysku, zanim utraci on gwarancję. Sprawdzono, że przeciętny użytkownik jest w stanie zapisać na takim dysku dziennie od 3 do 5 GB danych, gdy tymczasem jeden z popularniejszych w sklepach dysków Crucial MX300 o pojemności 1TB (to jego cenę podawałem wyżej) z 3-letnią gwarancją ma TBW na poziomie 360 TB, co oznacza, że w ciągu tych trzech lat dziennie można na nim zapisać 197 GB danych! Jest więc coraz lepiej.

Pamięć w SSD

W dyskach SSD standardowo stosuje się dwa rodzaje pamięci. Pierwszy to MLC (Multi Level Cell), drugi – popularniejszy i tańszy – to TLC (Tripple Level Cell). Pierwszy umożliwia przechowywanie w komórkach dwóch bitów jednocześnie, drugi – na przechowywanie w jednej komórce do 3 bitów. Pierwszy daje szybszy odczyt i zapis danych i nie obciąża komórek zbyt dużą liczbą cykli zapisu, drugi – jest mniej wydajny, ale jak wspomniałem, jest tańszy.

Producenci SSD z pamięcią TLC wzmocnili ją jednak dodatkowymi tzw. pseudobuforami SLC, które pełnią funkcję pamięci podręcznej do przechowywania danych zapisywanych i odczytywanych z nośnika. W SLC zapisywane są w komórkach pojedyncze bity informacji, co sprawia, że dostęp do nich jest szybki. Wadą jest ich ograniczona pojemność, która w przypadku przepełnienia może ogromnie zmniejszyć prędkości odczytu i zapisu. Dlatego jeśli już decydujecie się na inwestycję w SSD, który posłuży Wam długo, warto kupić ten z pamięcią MLC.

Z dobrych informacji mam jeszcze taką, że także i w kwestii pamięci świat dysków SSD się rozwija i już teraz Intel i Micron (firma ta jest właścicielem wspomnianej marki Crucial) stworzyły niedawno i pokazały światu nowe pamięci 3D XPoint, znacznie szybsze i trwalsze MLC i TLC. Tak więc i tu będzie coraz lepiej.

dysk-ssd-srodek

I na koniec – po co nam dysk SSD?

No, przede wszystkim po to, żeby sprzęt pracował szybciej i żeby nie brakowało w nim przestrzeni do przechowywania danych. Jak dla mnie, zapalonego gracza, idealne obecnie rozwiązanie do hybryda HDD o dużej pojemności, który zapewnia mnóstwo przestrzeni dyskowej, i SSD o pojemności co najmniej 256 GB, który sprawia, że wszystko po prostu śmiga! Taki sprzęt to inwestycja od ok. 3000 zł wzwyż, ale – moim zdaniem – warto. I pamiętajcie – dodatkowy napęd SSD możecie zamontować nawet w laptopie. Już o tym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

tomArz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X