Zużyte baterie. Co z nimi zrobić?

zużyte baterie

Jak prawidłowo zutylizować baterie, które zasilają nasze urządzenia przenośne? Dziś garść porad, które na pewno przydadzą się każdemu z nas.

Niebezpieczne odpady

Baterie są uznawane za odpady niebezpieczne, dlatego trzeba się z nimi obchodzić w szczególny sposób. Wyrzucenie ich tak po prostu do kosza jest błędem. Dlaczego? Baterie zawierają metale ciężkie, takie jak ołów, kadm, cynk, rtęć i nikiel. Są one szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego. Jeśli wyrzucamy baterie do kosza na śmieci, musimy liczyć się z tym, że przedostanie się tych substancji do środowiska może wywołać silne zakłócenia w procesie samooczyszczania wód i gleby. Efektem może być nawet skażenie wód gruntowych!

Co zrobić ze zużytymi bateriami?

Mało kto wie, że istnieje obowiązek odpowiedniego składowania zużytych baterii. Niestety, nie podlega to kontroli, co skłania wielu Polaków do wyrzucania ich po prostu do odpadów zmieszanych. W przypadku firm, które wprowadzają na rynek baterie, istnieje także obowiązek albo ich odzysku i recyklingu, albo uiszczania opłat pokrywających koszty tych działań. Jeśli chodzi o przeciętnego Kowalskiego, musi on przede wszystkim zadbać o to, żeby baterie nie lądowały w jakimkolwiek domowym pojemniku na odpady. Należy je odseparować od pozostałych śmieci, np. odkładać do osobnego pudełka, a następnie wyrzucić w punktach, które przyjmują zużyte baterie. 

Znajdź odpowiedni punkt

W każdej gminie znajduje się tzw. PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zużyte baterie oddasz tam bezpłatnie. Tyle że trzeba tam dojechać, bo zwykle takie punkty znajdują się na peryferiach. Znacznie prościej jest zlokalizować sklepy, które zbierają zużyte baterie i akumulatory. Prawo nakazuje, aby sklepy o powierzchni powyżej 25 m2, które prowadzą sprzedaż baterii i akumulatorów przenośnych, przyjmowały od konsumentów zużyte baterie. Oznacza to, że choćby każdy market budowlany musi mieć taki punkt. Często też specjalne pojemniki na zużyte baterie i akumulatory znajdziesz w szkołach, urzędach czy innych instytucjach. 

Jak przechowywać w domu?

Wiadomo, że nie będziesz jeździć do PSZOK-u czy dużego marketu budowlanego z każdym paluszkiem AA. Dlatego warto wiedzieć, jak przechowywać zużyte baterie w warunkach domowych. Jak wspomniałam wyżej, przeznacz na ten cel odrębne pudełko, najlepiej plastikowe z zamknięciem. Gromadź w nim baterie pamiętając o tym, że powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej i w warunkach suchych. Gdy uzbierasz odpowiednią ilość albo gdy wybierasz się do sklepu, w którym możesz je oddać, zabierz ze sobą całe pudełko i opróżnij je do odpowiedniego pojemnika.

Czy baterie podlegają recyklingowi?

Jak najbardziej, jednak mogą się tym zajmować tylko wyspecjalizowane firmy. Jeśli zużyte baterie wyrzucimy tam, gdzie powinny trafić, jest szansa na to, że zostaną przetworzone, a surowce – ponownie wykorzystane. W procesie recyklingu baterię najpierw dzieli się na frakcje, a potem każdy z metali jest wytapiany w wielkich piecach lub rozpuszczany w specjalnych roztworach chemicznych. Finalnie metale zostają odzyskane i mogą zostać ponownie wykorzystane w przemyśle. 

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X