Szybka kolej Hyperloop coraz bliżej?

Elon Musk chce połączyć Nowy Jork z Waszyngtonem superszybkim transportem podziemnym, który skróci podróż z czterech godzin do zaledwie pół godziny! Szef Tesli ogłosił to oficjalnie na Twitterze, twierdząc w dodatku, że zgodę na drążenie tunelu i budowę Hyperloop wyraził już amerykański rząd. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Co to jest Hyperloop?

To, wbrew pozorom, żadne science-fiction. Wystarczy wspomnieć, że swoje miejsce znalazło w Wikipedii, a nie Nonsensopedii 😉 Według tej pierwszej, Hyperloop to „projekt nowego środka transportu pasażerskiego i towarowego finansowany przez miliardera Elona Muska. Głównym celem projektu jest stworzenie systemu transportowego, który byłby szybki jak transport lotniczy i tani jak drogowy”. Szef Tesli chce stworzyć kapsułę, która poruszałaby się w specjalnej rurze z obniżonym ciśnieniem (do 1% ciśnienia atmosferycznego), co zmniejszyłoby opory powietrza i pozwoliłoby osiągnąć prędkość dźwięku (ok. 1200 km/h). Kapsuła mogłaby pomieścić jednorazowo 28 osób. Niedawno Musk ogłosił, że na budowę podziemnej linii Hyperloop łączącej Nowy Jork poprzez Filadelfię i Baltimore z Nowym Jorkiem ma już ustną zgodę władz.

The Boring Company

Oczywiście, sam środek transportu to jedno. Druga kwestia to budowa czy też drążenie tunelu, co wiąże się z kolei z innym pomysłem miliardera. Elon Musk powołał mianowicie nową firmę – The Boring Company, której głównym celem jest stworzenie takiej maszyny, która drążąc tunele, jednocześnie wzmacniałaby ich ściany, dosłownie zbroiła je. Na razie jednak BC ma testować inne rozwiązanie przyspieszające transport. Ma bowiem używać małych wagoników i platform zlokalizowanych w wielu punktach miasta, na które samochody mogłyby wjechać, zostać opuszczone do tunelu i tam móc rozwinąć prędkość 200 km/h (nieźle, u nas na autostradach ciśniemy więcej!), a po dojechaniu do celu wyjechać na powierzchnią windą w innym miejscu.

Co wyjdzie z tego drążenia, zobaczymy!

tomArz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X