Nobel dla pionierów baterii litowo-jonowych!

przenosnepl_nobel_li-ion

Innego newsa dziś nie możemy dać. Twórcy baterii litowo-jonowych dostali nagrodę Nobla! Akademia Noblowska doceniła ich po latach.

Baterie litowo-jonowe to dziś codzienność

Ale nie zawsze tak było. Zanim trzech naukowców z różnych uniwersytetów wspólnie stworzyło akumulatory litowo-jonowe, posługiwaliśmy się znacznie mniej zaawansowanymi technologiami. A dziś trudno sobie wyobrazić świat bez baterii li-ion. Za rewolucyjnym, jak by na to nie patrzeć, wynalazkiem stoją John B. Goodenough z University of Texas, M. Stanley Whittingham z Binghamton University i Akira Yoshino z Meijo University. 

Nobel po latach

Ciekawy jest fakt, że chemików, dzięki którym bateria litowo-jonowa jest dziś w niemal każdym bezprzewodowym urządzeniu na świecie, doceniono po wielu latach. Przypomnę tylko, że John B. Goodenough pracował nad nią w latach 80. Ubiegłego wieku, kontynuując prace Stanleya Whittinghama z lat 70. Trzeci z nich – Akira Yoshino – to człowiek, dzięki któremu baterie Li-Ion upowszechniły się, gdy swój wynalazek sprzedał koncernowi Sony. To właśnie ten potentat opatentował pierwszą baterię litowo-jonową na świecie.

Ekologiczna nagroda

Przyznając nagrodę Komitet Noblowski wskazał ogłaszając werdykt, że praca naukowców to „położenie podwalin pod bezprzewodowe, wolne od paliwa kopalnego, społeczeństwa”. Można więc uznać, że została ona przyznana trochę na fali ogólnoświatowych ruchów ekologicznych. Cóż, lepiej późno niż wcale. Laureaci otrzymają od Komitetu Noblowskiego równowartość 905 tysięcy dolarów. Na co ją przeznaczą? Świat na pewno o tym usłyszy.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X