Najmniejszy komputer na świecie

Komputer wielkości 1x1 mm to przyszłość świata komputerowego

Ma milion tranzystorów, pamięć SRAM, a jego wymiary to 1×1 mm, ledwo można go dostrzec gołym okiem, ale IBM zapewnia, że bez problemu może zarządzać prostymi urządzeniami, a także realizować prymitywne operacje oparte o sztuczną inteligencję. Mowa o najmniejszym komputerze świata, który został zaprezentowany w tym roku na konferencji technologicznej Think 2018 w Las Vegas.

Ile kosztuje mikrokomputer?

Parametry tego mikrokomputera są porównywalne z pecetami z początku lat 90. Cena jego wyprodukowania to tylko 10 centów, a IBM planuje wprowadzić go na rynek za niespełna półtora roku.

Najmniejszy komputer na świecie o wymiarach 1×1 mm.

Zastosowanie mikrokomputerów


Po co? Najmniejszy komputer świata ma znaleźć zastosowanie m.in. w kryptograficznym znakowaniu przedmiotów z wykorzystaniem technologii blockchain. W efekcie każdy produkt będzie mógł mieć certyfikat autentyczności, a to pomoże w ich znakowaniu, by potem w prosty sposób potwierdzić ich autentyczność. Według IBM, pierwsze produkty z takimi wbudowanymi znacznikami będą dostępne już w przyszłym roku.

Bezpieczeństwo przede wszystkim?


Czemu to ma służyć? Np. ograniczeniu sprzedaży podróbek torebek czy odzieży, a nawet po to, by zabezpieczyć przed klonowaniem leki na malarię (produkty bez znaczników będą od razu wykrywane jako sklonowane). Chiński koncern zapowiada, że wyprodukuje także znaczniki w niewidocznej postaci, które ujawnią się dopiero po zastosowaniu odpowiedniego wodnego roztworu. Jestem bardzo ciekaw, czy i jak się to wszystko rozwinie i kiedy kupię pierwsze dżinsy z certyfikatem 😉

tomArz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X