Najmniejszy komputer na świecie

Komputer wielkości 1x1 mm to przyszłość świata komputerowego

Ma milion tranzystorów, pamięć SRAM, a jego wymiary to 1×1 mm, ledwo można go dostrzec gołym okiem, ale IBM zapewnia, że bez problemu może zarządzać prostymi urządzeniami, a także realizować prymitywne operacje oparte o sztuczną inteligencję. Mowa o najmniejszym komputerze świata, który został zaprezentowany w tym roku na konferencji technologicznej Think 2018 w Las Vegas.

Ile kosztuje mikrokomputer?

Parametry tego mikrokomputera są porównywalne z pecetami z początku lat 90. Cena jego wyprodukowania to tylko 10 centów, a IBM planuje wprowadzić go na rynek za niespełna półtora roku.

Najmniejszy komputer na świecie o wymiarach 1×1 mm.

Zastosowanie mikrokomputerów


Po co? Najmniejszy komputer świata ma znaleźć zastosowanie m.in. w kryptograficznym znakowaniu przedmiotów z wykorzystaniem technologii blockchain. W efekcie każdy produkt będzie mógł mieć certyfikat autentyczności, a to pomoże w ich znakowaniu, by potem w prosty sposób potwierdzić ich autentyczność. Według IBM, pierwsze produkty z takimi wbudowanymi znacznikami będą dostępne już w przyszłym roku.

Bezpieczeństwo przede wszystkim?


Czemu to ma służyć? Np. ograniczeniu sprzedaży podróbek torebek czy odzieży, a nawet po to, by zabezpieczyć przed klonowaniem leki na malarię (produkty bez znaczników będą od razu wykrywane jako sklonowane). Chiński koncern zapowiada, że wyprodukuje także znaczniki w niewidocznej postaci, które ujawnią się dopiero po zastosowaniu odpowiedniego wodnego roztworu. Jestem bardzo ciekaw, czy i jak się to wszystko rozwinie i kiedy kupię pierwsze dżinsy z certyfikatem 😉

tomArz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X