Czym jest port OTG i co może USB On-The-Go?

Światowy rynek smartfonów nasyca się coraz bardziej. W 2016 roku w Polsce sprzedano prawie 8 mln smartfonów! Nic dziwnego. Te urządzenia przenośne, które śmiało można przecież nazwać minikomputerami (albo mikro-, zostawmy trochę miejsca dla tabletów), podbijają serca nawet najbardziej zatwardziałych miłośników zwykłych telefonów komórkowych.

Co to jest OTG?

Żeby przekonać się, jakie możliwości mają nowoczesne smartfony, przedstawię Wam dzisiaj urządzenie, które zmieniło nawet moje postrzeganie smartfonu nadal jako głównie telefonu z bonusem w postaci dostępu do Internetu i wszystkich jego dobrodziejstw. Mowa o porcie USB OTG, czyli On-The-Go, który sprawia, że wystarczy jedna mała przejściówka, by z małego smartfonu zrobić „dużego” laptopa. Taką przejściówkę możemy kupić już za kilka złotych czy nawet gdzieś widziałem za złotówkę (!), ale lepiej zainwestować kilka czy kilkanaście kolejnych złotych więcej, żeby mieć pewność, że nas nie zdradzi po kilku użyciach.

Jak sprawdzić, czy mamy port OTG?

Nie każdy telefon ma port USB OTG, ale łatwo to sprawdzić, zwłaszcza na Androidzie, gdzie wystarczy pobrać ze sklepu Google Play aplikację USB OTG Checker i kliknąć w niej „testuj” Czy to oznacza, że smartfony z Windowsem i iPhone’y nie mają tego portu. W przypadku pierwszych – nie wszystkie, ale można tę opcję sprawdzić w samym telefonie. Wystarczy w Ustawieniach wybrać Urządzenia, a następnie USB. Informacja, jaka wyświetli się Wam na górze strony, pokazuje, jakie porty obsługuje Wasz smartfon. W przypadku telefonów Apple – cóż… chyba musimy jeszcze trochę na to poczekać.

Po co nam USB On-The-Go?

Ale do rzeczy. Po co nam ten port? Ano, po to, żeby do smartfonu podłączyć pomocne urządzenia peryferyjne, takie jak np. klawiatura (o wiele łatwiej pisać np. maile, gdy nie mamy dostępu do komputera), mysz (owszem, przydaje się nie tylko do nawigacji), a nawet pad do grania. Mam koleżankę, która pisze muzykę i pomysły wpadają jej do głowy w najmniej odpowiednich momentach (jak to u artystów). Telefon zawsze ma pod ręką, więc gdy złapie ją wena, po prostu podłącza do niego pada. Ostatnio tworzyła w tramwaju (spokojnie, miała słuchawki)

Urządzeń, które można podłączyć za pomocą USB OTG, jest znacznie więcej. Wymieniłem tylko te najpopularniejsze. To co? Sprawdzacie, czy macie ten port w swoim smartfonie?

tomArz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X