Xiaomi Smart Glasses zamiast smartfonu?

przenosnepl_inteligentne okulary xiaomi smart glasses z mikroskopijnym wyswietlaczem na czarnym tle

Xiaomi Smart Glasses zamiast smartfonu?

Przyszłość jest już dziś. Rozwój technologii przekonuje nas o tym niemal codziennie. Tym razem czas na… następcę smartfonu.

Smartfon na nosie?

Niedawno Xiaomi, chiński gigant elektroniki, zaprezentowało Xiaomi Smart Glasses. To prototyp okularów, które z powodzeniem mogą zastąpić smartfon. Nosząca je osoba może korzystać z nawigacji, czytać powiadomienia czy komunikować się z wirtualnym asystentem dzięki wyposażeniu gadżetu pomocą w rzeczywistości rozszerzonej (ang. AR – Augumented Reality). Oczywiście, zobaczy też, kto do niej dzwoni, a dzięki całemu systemowi może prowadzić rozmowę jak przez telefon.

Co ważne, okulary mogą być obsługiwane niezależnie od smartfonu. Oprócz podstawowych usług, takich jak powiadomienia, wyświetlania połączeń itp., mogą również samodzielnie realizować inne funkcje, takie jak nawigacja, robienie zdjęć, teleprompter oraz tłumaczenie tekstu i zdjęć w czasie rzeczywistym.

Mikroskopijny wyświetlacz

Wyświetlacz MicroLED, wykorzystany w Xiaomi Smart Glasses, znajduje się tuż przed naszymi oczami i zapewnia znakomity obraz. To dzięki zastosowaniu technologii falowodów optycznych, która załamuje światło pod kątem 180°. W ten sposób wyświetlacz dokładnie przekazuje wiązki światła do ludzkiego oka przez mikroskopijną strukturę siatkową soczewki falowodu optycznego.

Podobnie, jak w technologii OLED, piksele MicroLED są podświetlane indywidualnie, co sprawia, że emitują jaśniejsze światło i zapewniają głębszą czerń. W przypadku MicroLED mamy jednak do czynienia z większą gęstością pikseli i dłuższą żywotnością samego wyświetlacza, a dodatkowo ich struktura jest prostsza, co pozwoliło twórcom okularów osiągnąć bardziej kompaktowy wyświetlacz i łatwiejszą integrację ekranu.

Wymiary wyświetlacza to jedynie 2,4 mm x 2,02 mm (przekątna 0,13 cala). Oglądany pod mikroskopem, ma mniej więcej wielkość ziarna ryżu, a jego poszczególne piksele mają wielkość 4 μm, co umożliwia idealne dopasowanie wyświetlacza do oprawek okularów. Konstruktorzy zdecydowali się na bardzo wydajny wyświetlacz monochromatyczny, który jest w stanie osiągnąć szczytową jasność na poziomie 2 milionów nitów. To pozwala na wyświetlanie obrazu nawet w ostrym świetle słonecznym.

ZOBACZ FILM

Bezpieczne dla oka

Ze względu na bliskość oka, siatkowa struktura wytrawiona na wewnętrznej powierzchni soczewki okularów umożliwia załamanie światła w unikalny sposób, dzięki czemu dociera ono do oka bardzo bezpiecznie. Proces refrakcji polega na niezliczonym odbijaniu wiązek światła, dzięki czemu ludzkie oko widzi pełny obraz, co znacznie zwiększa użyteczność gadżetu. Jak podaje Xiaomi na swoim blogu, „wszystko to odbywa się wewnątrz pojedynczej soczewki, zamiast stosowania skomplikowanych systemów wielokrotnych soczewek, luster lub półluster, jak to robią niektóre inne produkty. Technologia falowodów optycznych znacznie zmniejsza rozmiar i wagę urządzenia, dzięki czemu inteligentne okulary zbliżają się do kształtu tradycyjnych okularów”.

497 komponentów w 51 gramach

Waga Xiaomi Smart Glasses to zaledwie 51 gramów. Musi to budzić podziw, biorąc pod uwagę, że wewnątrz znajduje się łącznie aż 497 komponentów!

Oprócz wyświetlacza, wyposażono je także w:

  • kamerkę o rozdzielczości 5 Mpix,
  • miniaturowe czujniki,
  • moduły komunikacyjne,
  • czterordzeniowy procesor ARM,
  • moduł WiFi,
  • moduł Bluetooth,
  • panel dotykowy,
  • system operacyjny Android,
  • pojemne baterie.

Jak głosi hasło Xiaomi, „każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nie do odróżnienia od magii”. Cóż… nic, tylko czekać na komercjalizację, by tę magię poczuć.

Anoda

Źródło: xiaomi

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X