Lexilens – okulary dla dyslektyków

przenosnepl_lexilens innowacyjne okulary dla dyslektyków

Lexilens – okulary dla dyslektyków

Okulary pozwalające dyslektykom na płynne czytanie i bezbłędne pisanie to rewolucyjny wynalazek firmy Abeye.

Innowacje dla zdrowia

Abeye to start-up stworzony przez francuską firmę Atol Opticians, która od lat 70. XX wieku zajmuje się produkcją okularów i ma sieć aż 800 sklepów we Francji. Start-up to wyraz planów rozwojowych firmy, które są związane z tworzeniem innowacyjnych rozwiązań dla poprawy jakości życia osób mających problemy ze wzrokiem i nie tylko. Jak widać po pierwszym wynalazku, pozytywny zasięg może być bardzo szeroki. Tym razem trafiło na wsparcie osób, szczególnie dzieci, z dysleksją. Lexilens, bo tak nazywają się okulary dla nich, otrzymały Honorową Nagrodę CES 2020. Nic dziwnego.

Francuskie odkrycie, francuski wynalazek

Dysleksja to zaburzenie czytania, na które nie ma lekarstwa. Skutki to bardzo często niepowodzenia szkolne i niskie zaufanie społeczne. Zaburzenie to dotyka 10% populacji na całym świecie, co – jak podaje Abeye – wynosi średnio dwie osoby z dysleksją na klasę.

Lexilens to bazujące na niedawnym francuskich badaniach identyfikujących prawdopodobną przyczynę dysleksji okulary wyposażone w elektroniczne, przyciemniane soczewki. Ich budowa sprawia, że odfiltrowują lustrzane odbicia, które są przyczyną trudności w czytaniu. Wspomniane badania przeprowadzono w 2017 roku, a jako przyczynę dysleksji zidentyfikowano występującą u osób dotkniętych tym zaburzeniem symetrię między obojgiem oczu i odpowiadającymi im obszarami w mózgu (podczas gdy zwykle są asymetryczne).

Więcej o Lexilens

Soczewki są bardzo lekkie (ważą 35 gramów), ponieważ elementy oprawki są drukowane w technologii 3D na drukarce HP Multi Jet Fusion z wykorzystaniem materiału PA11 i potem składane w całość. To aż 9 komponentów, które muszą być połączone tak, aby bezpiecznie można w nich było umieścić soczewki. Wystarczy, że dziecko aktywuje je przyciskając niewielki przycisk, aby uruchomić cały system, który wbudowano w niewielkie zauszniki. W oprawkach można również umieścić soczewki korekcyjne. Bateria wystarcza na 25 godzin pracy i można ją ładować za pomocą kabla USB-C.

Cena i dostępność

Lexilens dla dzieci są już dostępne na rynku we wszystkich sklepach firmy Atol we Francji. Ich cena, jak na tak innowacyjne i pożyteczne urządzenie, nie jest wysoka – kosztują 399 euro. Producent zapowiada już, że w tym roku opracuje model dla dorosłych. Jak wiadomo, dysleksja nie jest wyłącznie przypadłością dziecięcą. Dzięki okularom można płynnie czytać i pisać. Dla dyslektyków efekty są na pewno nie do przecenienia.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X