Projektor musi być jasny

projektor-jasność-ansi-lumen-lampa-projektora

Wracamy do tematu projektorów. Jak już całkiem niedawno wspominałem, stają się coraz popularniejsze także jako element kina domowego, czasem wręcz zastępujący telewizor. Dzisiaj chcę się trochę przyjrzeć kwestii jasności projektorów. Czy ma ona znaczenie? Jak podejść do tej kwestii planując zakup rzutnika? Mam nadzieję, że moje dywagacje trochę Wam w tym pomogą 🙂

Jak każde urządzenie, rzutnik rzutnikowi nierówny. Nie chcę tutaj polecać konkretnych marek, ale chcę zwrócić Waszą uwagę na jeden z ważniejszych parametrów – wspomnianą jasność. Może przy kinie domowym będzie ona miała mniejsze znaczenie, bo wiadomo, że jak kino, to musi być ciemno. Ale jeśli korzystacie z rzutnika na konferencjach itp., czyli w ciągu dnia, kiedy trudno zapewnić odpowiednie zaciemnienie, jasność projektora zaczyna stanowić wartość samą w sobie.

Jak mierzyć jasność – ANSI lumen

Parametrem, za pomocą którego można zmierzyć poziom jasności, jest ANSI lumen (skrót pochodzi od American National Standards Institute, instytucji, która w USA zajmuje się standaryzacją m.in. miar). Lumen jest jednostką służącą do określenia ilości światła, jakie generuje jego źródło. ANSI lumen podobnie, z tym, że jest bardziej precyzyjny. W przypadku projektorów pomiaru ilości światła dokonuje się aż dziewięć razy dla jednego urządzenia. Robi się to mierząc za pomocą fotodetektora strumień światła padający na białą powierzchnię w dziewięciu różnych jej punktach. Jeśli macie projektor lub kupujecie go, średnia tych pomiarów jest zapisana w jego parametrach technicznych. Im wyższa, tym jaśniejszy projektor.

Nowe standardy – CLO

Inną jednostką pomiarową, choć odnoszącą się raczej tylko do jednego producenta, mianowicie Epsona, jest CLO (ang. Color Light Output), które mierzy natężenie światła białego. Metoda ta została w 2012 roku opublikowana przez Society for Information Display. Za pomocą tego standardu mierzy się ekran oświetlony trzema podstawowymi kolorami, czyli czerwonym, zielonym i niebieskim. Dzięki temu mierzone jest jasność kolorów emitowanych przez projektor, a nie jasność światła białego, z natury najjaśniejszego z nich.

To ile ANSI lumenów?

Tak czy owak, nadal najpopularniejsza jest metoda ANSI lumenów. Ile więc powinno ich być, żebyśmy mieli pewność wysokiej jakości projektora? Według ekspertów, w przypadku projektora do użytku biznesowego – powyżej 3000 ANSI Lumenów. Jeśli chodzi o użytek domowy, ten parametr może być mniejszy. Ale jeśli możesz sobie pozwolić na urządzenie o wyższych parametrach jasności – czemu nie?

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X