Mózg małpy podłączony do komputera

przenosnepl_wizualizacja sztucznych połączeń neuronowych neuralink ludzki mózg

Mózg małpy podłączony do komputera

Neuralink testuje swój interfejs mózg-komputer na małpach. Pierwszą, która została w ten sposób połączona, Elon Musk nazwał „szczęśliwą”. Zwierzę mogło grać w gry wykorzystując… telepatię!

Małpa gra w grę telepatycznie

Prace nad interfejsem mózg-komputer, mimo pandemii, idą zgodnie z planem. Urządzenie jest złożone z ultracienkich elastycznych nici komunikacyjnych, które integrują się z siecią neuronową mózgu. Następnie, połączone z niewielkim implantem umieszczonym za uchem, oraz specjalnym dekoderem pozwalają na „wydawać” komputerowi polecenia za pomocą myśli.

Efekt współpracy aż 90 światowej klasy ekspertów z różnych krajów został niedawno przetestowany na małpie w znacznie szerszym zakresie. Dzięki wszczepionemu implantowi i całemu oprzyrządowaniu mogła ona grać w gry bez użycia rąk, wykorzystując jedynie telepatię. Kolejny krok to test na dwóch małpach – specjaliści z Neuralink chcą sprawdzić, jak pójdzie im gra między sobą w Pong.

Czy człowiek będzie cyborgiem?

Oczywiście, to nie zwierzęta są grupą docelową całego projektu, choć niewykluczone, że mimo protestów obrońców ich praw, odegrają w nim w przyszłości większą niż obecnie rolę. Celem jest oczywiście człowiek i stworzenie mu z pomocą Neuralink nadludzkich możliwości.

To nie tylko umiejętność telepatycznego sterowania przedmiotami, ale też nieograniczona zdolność do nauki, np. władania wszystkimi językami świata. Co ważne, technologia Elona Muska ma pomóc również np. osobom sparaliżowanym w poruszaniu bezwładnymi obecnie kończynami, a także pokonywaniu wielu innych ograniczeń.

Przyszłość ludzkości

Technologie takie jak Neuralink budzą oczywiście wiele kontrowersji. Nie tylko wśród obrońców praw zwierząt, ale też wśród humanistów, którzy protestują przeciwko działaniom zmierzającym do zrobienia z ludzi cyborgów. Tymczasem Elon Musk i wielu futurologów uważa, że jest to przyszłość ludzkości i że w świecie, w którym już trwają prace nad technologią 6G interfejsy mózg-komputer będą „wyposażeniem” człowieka tak samo niezbędnym, jak dzisiaj smartfon czy laptop.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X