Gigantyczny powerbank w Australii

przenosnepl_wizualizacja gigantycznego magazynu energii odnawialnej w Australii

Gigantyczny magazyn energii w Australii

Moc 1,2 gigawata ma mieć budowany właśnie w Australii największy na świecie magazyn energii. To obecnie rekordowy wynik, na głowę bijący podobny magazyn Tesli, również zlokalizowany na Antypodach.

CEP kontra Tesla

Do tej pory wszelkie rekordy w tej dziedzinie należały do Tesli. Najpierw, w 2017 roku, w Kalifornii zbudowano trzy połączone magazyny energii o mocy 20 MW każdy. Następnie, jeszcze w tym samym roku, w Australii Południowej powstał gigantyczny powerbank z mocą 150 MW, a teraz koncern Elona Muska zapowiada zbudowanie kolejnego – o mocy 300 MW, czyli Victorian Big Battery Megapack. Palma pierwszeństwa chyba już jednak zostanie Tesli odebrana, bo australijska firma CEP.Energy zapowiada budowę prawdziwego giganta.

Magazyn już za dwa lata

Największa na świecie bateria o mocy do 1,2 gigawata zostanie zbudowana w Kurri Kurri w Nowej Południowej Walii (Australia). Projekt opiewa na 2,4 miliarda dolarów i jest odpowiedzią na działania władz NPW, która naciska na budowę jak największej liczby odnawialnych źródeł energii. W finansowanie przedsięwzięcia zaangażowało się wiele firm i instytucji, więc środków na ten cel nie zabraknie. Magazyn ma być uruchamiany etapami i rozpocznąć działalność w 2023 r. Nieznany jest jeszcze dostawca samych baterii.

Cztery gigantyczne powerbanki

CEP.Energy planuje stworzyć w przyszłości łącznie cztery takie powerbanki o łącznej pojemności do 2000 MW. W tym celu podpisał umowę 30-letniej dzierżawy z Hunter Investment Corporation na terenie Kurri Kurri. Co na to Elon Musk? Sądzę, że na odpowiedź nie trzeba będzie długo czekać.

Anoda