Innowacyjny egzoszkielet

przenosnepl_student prezentuje innowacyjny egzoszkielet

Innowacyjny egzoszkielet Polaka

Egzoszkielet, który pozwala m.in. na diagnostykę problemów motorycznych, zbudował student Politechniki Opolskiej Paweł Sadkowski.

Egzoszkielet – co to jest?

Nazwa egzoszkielet pochodzi od greckiego słowa „egzo-”, co oznacza zewnętrzny. W fizjoterapii jest to bioniczny szkielet będący urządzeniem wspomagającym np. ponowną naukę chodzenia u pacjentów. Wykorzystuje się go w rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi lub po urazach, których skutkiem jest niedowład kończyn dolnych czy górnych. Ponadto egzoszkielety doskonale sprawdzają się m.in. w ratownictwie czy budownictwie, wspomagając przenoszenie ciężarów w miejscach, do których ciężki sprzęt nie ma dostępu, albo jego użycie jest niewskazane[1].

Egzoszkielety to urządzenia z definicji wzmacniające siłę mięśni, stąd duże zainteresowanie nimi wśród wojska, ale też miłośników gier komputerowych czy sci-fi.

Polska innowacja

Innowacyjne w egzoszkielecie Pawła Sadkowskiego jest to, że łączy dotychczasowe możliwości tego typu urządzeń z opcją dokonywania pomiarów. – Moim celem była budowa egzoszkieletu, który będzie w stanie mierzyć pozycje kątowe stawów ludzkiej ręki w czasie rzeczywistym – opowiada autor projektu. – Cały układ pomiarowy został wykonany z druku 3D. Urządzenie umożliwia swobodny ruch bez krępowania. Opracowałem także jednostkę sterującą, odpowiadającą za komunikację z egzoszkieletem. Napisałem także aplikację w języku Python, która wyświetla aktualne kąty ramienia, tworzy wykres i zapisuje dane do pliku.

Do czego się przyda?

Projekt oraz model to praca dyplomowa absolwenta automatyki i robotyki pierwszego stopnia Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Według rzeczniczki uczelni Anny Kułynycz, dzieło może być wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, a także w medycynie, np. w fizjoterapii – do badań nad motoryką pacjentów.

Anoda


[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Egzoszkielet_wspomagany

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X