Mikrochip z grafenu

przenosnepl_wizualizacja struktury grafenu

Mikrochip z grafenowego origami

Najmniejszy mikrochip na świecie, wykonany z grafenu za pomocą metody zwanej nano-origami, to może być przyszłość elektroniki. Pracują nad nim naukowcy z Uniwersytetu Sussex.

Grafenowe origami

Nano-origami to metoda załamywania różnego rodzaju nanomateriałów, w tym grafenu, nieco naśladująca znaną nam japońską sztukę wykonywania papierowych rzeźb – origami. Opracowali i opisali ją niedawno fizycy z Uniwersytetu Sussex w Wielkiej Brytanii. Zauważyli, że struktura grafenu dzięki tworzeniu w niej różnych załamań zaczyna zachowywać się tranzystor. Okazało się, że kiedy kawałek grafenu zostaje zmarszczony w ten sposób, może zachowywać się jak mikroczip. Jest przy tym około 100 razy mniejszy niż konwencjonalne mikroczipy!

Rewolucja w elektronice

To rewolucyjne odkrycie, dzięki któremu obecne chipy komputerowe nie tylko będą mniejsze, ale też o wiele szybsze. Jak mówi prof. Alan Dalton z katedry Nauk Matematycznych i fizycznych Uniwersytety w Sussex, dzięki temu w przyszłości nasze komputery i telefony będą tysiące razy szybsze. – Ten rodzaj technologii wykorzystującej nanomateriały, w przeciwieństwie do elektroniki, zapewnia miejsce na więcej chipów w każdym urządzeniu – podkreśla naukowiec. – Marszcząc grafen w ten sposób możemy zrobić z komputerami wszystko, co chcemy, aby je przyspieszyć.

Ekonomiczne i ekologiczne

Twórcy metody nano-origami są dumni, ponieważ wykazali, że zamiast dodawać obce materiały do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, można tworzyć odpowiedni struktury z grafenu i innych znanych materiałów 2D. Dzięki temu mogą powstawać inteligentne elementy elektroniczne, jak np. tranzystor lub bramka logiczna.

Ogromną zaleta odkrycia jest jego wysoka wartość dla ekologii i zrównoważonego rozwoju. Wystarczy czysty grafen i temperatura pokojowa, przez co w całym procesie zużywa się o wiele mniej materiałów i energii.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X