Xiaomi CyberDog. Domowy strażnik i transporter?

przenosnepl_wizualizacja dwoch robo-psow xiaomi cyberdog

Xiaomi CyberDog. Domowy transporter?

Xiaomi znów wprowadza na rynek produkt, którego taniej nigdzie nie znajdziecie, a funkcjonalność i jakość sprzętu mile zaskakuje. Tym razem to robot-pies.

Nowy hit od Xiaomi?

Marka Xiaomi znana jest z tego, że wprowadza pod strzechy sprzęty, które normalnie nie byłyby dla większości z nas osiągalne. Z ich jakością jest różnie, ale na przykład roboty odkurzająco-mopujące Xiaomi Mi Robot to prawdziwy hit. Tanie smartfony Xiaomi, szczególnie z serii Mi Mix, również podbiły serca użytkowników. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się także wszelkie akcesoria z serii smart home. Czy tak będzie z robo-psem, którego produkcję – na razie w limitowanej liczbie – zapowiedział nieoczekiwanie chiński potentat?

Robot-pies o nazwie CyberDog ma być początkowo wyprodukowany w 1000 sztuk i trafić do miłośników robotyki oraz inżynierów. Wyposażony będzie bowiem w oprogramowanie typu open source, które dzięki takiej grupie docelowej ma być udoskonalane.

CyberDog – wyposażenie

Sam robot został wyposażony w 11 czujników dotykowych i ultradźwiękowych, kilka kamer, w tym jedną z ultraszerokokątnym obiektywem typu rybie oko oraz kamerę Intel RealSense D450, która dba o tryby autonomicznej i łatwość omijania przeszkód. Ponadto ma system nawigacji GPS oraz 6 mikrofonów. Wyposażono go także w 3 porty USB typu C oraz złącze HDMI, do których można podłączyć inne urządzenia, np. radar (lidar) czy panoramiczną kamerę.  CyberDog może poruszać się z prędkością do 3,2 metra na sekundę i przenosić ładunki o masie do 3 kilogramów.

ZOBACZ FILM:

CyberDog – parametry

CyberDog ma wbudowany dysk wewnętrzny SSD o pojemności 128 GB i jest napędzany platformą NVIDIA Jetson Xavier NX, która zawiera 384 rdzenie CUDA, 48 rdzeni Tensor, 6 procesorów Carmel ARM i 2 silniki przyspieszające głębokie uczenie. Za tryby autonomiczne i sprawne omijanie przeszkód czuwa moduł Intel RealSense. Dzięki temu, jak deklaruje producent, jest to naprawdę wysokiej jakości sztuczna inteligencja, która wkrótce może nawet trafić do przeciętnie zamożnego domu.

Do czego można wykorzystać CyberDoga?

Z całą pewnością nie jest to zabawka, jak np. robo-pies Sony Aibo czy robo-kot MarsCat. CyberDog, podobnie jak Spot, o którym już kiedyś pisałam, to wielofunkcyjne urządzenie, które możemy wykorzystać, aby dotrzeć z jakimś ładunkiem do trudno dostępnych miejsc, albo do patrolowania ulic czy domów. Może więc być naszym domowym ochroniarzem, który zapobiegnie włamaniu, błyskawicznie uruchamiając wszelkie zainstalowane w systemie smart home czujniki i alarmy.

Ile to kosztuje?

Zgodnie z dewizą Xiaomi, cena jest przystępna. W Chinach robo-psa można kupić za 10 tysięcy juanów, tj. ok. 6 tysięcy złotych. Dla porównania, startowa cena czworonożnego robota od Boston Dynamics to 10,5 tysiąca złotych, więc za Xiaomi, nawet jak na cenę początkową, nie jest to dużo. Możemy się też spodziewać, biorąc pod uwagę fakt, że sprzęty elektroniczne tanieją bardzo szybko – szczególnie gdy są przeznaczone docelowo do masowej produkcji – że za niedługo Xiaomi CyberDog będzie dostępny cenowo dla większości średnio zamożnych osób.

Anoda

Źródło: Xiaomi

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X