Samoloty elektryczne już za 3 lata

elektryczny samolot

Ma na imię Alice i mierzy 12,2 m długości. Rozpiętość ramion to 16,12 m. Tak można opisać nowy samolot pasażerski z napędem elektrycznym, który zaprojektowała i zbudowała izraelska firma Eviation i który jako pierwsze na świecie zamierzają wprowadzić regionalne linie lotnicze Cape Air ze stanu Massachusetts w USA.

Największy samolot elektryczny świata

Alice to w tej chwili największy w pełni elektryczny samolot pasażerski na świecie. Ma 12,2 metra długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 16,12 metra. Może przewieźć na pokładzie 8 pasażerów, 2 pilotów i 2 członków załogi. Maszyna rozwija prędkość do 450 km/h i może na jednym ładowaniu przelecieć dystans do 1050 kilometrów. Umożliwiają to bardzo wydajne akumulatory o pojemności 900 kWh. Zainstalowano je w dwóch silnikach zlokalizowanych na krawędziach skrzydeł. Moc każdego z trzech silników to 350 KM, a masa startowa samolotu wynosi 6,35 tony. Baterie dla trzech silników to ok. jednej trzeciej masy startowej maszyny.

3 lata czekania

Eviation zaprezentowała prototyp Alice podczas ostatnich pokazów Paris Air Show 2019. Obecnie firma z Izraela ubiega się o certyfikację samolotu w Amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA). Choć to tylko formalność, potrzeba ok. 2 lat na testy maszyny i wdrożenie jej do działania, co oznacza, że pierwsze loty Alice odbędą się na początku 2023 roku.

Sektor lotniczy a ekologia

Samoloty elektryczne to duży krok nie tylko w rozwoju pojazdów napędzanych za pomocą akumulatorów, ale też w ekologii. Jak wynika z badań, gdyby sektor lotniczy traktować jako jedno państwo, byłby w pierwszej dziesiątce w kategorii największych emitentów gazów cieplarnianych. Na koniec 2018 roku wyemitował blisko 900 milionów ton CO2, to jest trzy razy tyle co Polska. Jest to 3% całej emisji światowej, ale lotnictwo wpływa także na emisję tlenków azotu i siarki, sadzy i pary wodnej, które zmieniają skład atmosfery. W dodatku przelatujące na dużych wysokościach samoloty tworzą chmury pierzaste, które dodatkowo podgrzewają atmosferę, zwłaszcza nocą.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X