przenosnepl_mercedes-benz-vision-avtr-auto-sterowane-umyslem-wizualizacja

Myślę, więc… jadę! Szykuje się kolejna innowacja w motoryzacji, konkretnie w sektorze pojazdów inteligentnych. Wyobrażacie sobie prowadzić samochód i jednocześnie mieć obie ręce wolne? A inżynierowie Mercedesa – tak!

Pomyśl, dokąd chcesz jechać

Nie tylko sobie wyobrażają, ale też wdrażają. Na targach IAA Mobility 2021 w Monachium Mercedes Benz zaprezentował Vision AVTR, pojazd koncepcyjny, wcześniej prezentowany już, ale od tamtego czasu ulepszony, na CES 2020 w Las Vegas. Wewnątrz samochodu nie ma kół, przycisków ani pokręteł – same gładkie powierzchnie, które jednak mogą pełnić funkcję interaktywnego wyświetlacza. Wszystko inne, całe sterowanie, ma być realizowane za pośrednictwem interfejsu mózg-komputer (BCI). Oznacza to, że kierowca będzie musiał nosić na sobie specjalne narzędzie odbierające jego fale mózgowe i przesyłające je do komputera pokładowego. W skrócie ma to działać tak:

  • kierowca nosi urządzenie BCI przymocowane z tyłu głowy,
  • po krótkiej kalibracji urządzenie mierzy fale mózgowe i uruchamia szereg predefiniowanych działań,
  • cyfrowa deska rozdzielcza wyświetla punkty kropki świetlne,
  • kierowca skupia się na nich wywołując określone działanie,
  • urządzenie BCI wykrywa, który punkt świetlny jest ogniskiem i inicjuje pożądaną reakcję.

AVTR = natura i ekologia

Vision AVTR jest w pełni autonomiczny, co oznacza, że może się poruszać całkowicie bezobsługowo. Niemniej kierowca i pasażerowie mogą mu wydawać polecenia za pomocą myśli, gestów czy dotyku. Inspiracją do stworzenia pojazdu był kultowy film Sci-Fi „Avatar”, a konkretnie przedstawiony w nim, żyjący w całkowitej harmonii z naturą, lud Na’vi.

ZOBACZ WIDEO:

Skierowanie ku naturze i ekologii widać nie tylko w inspiracji. Vision AVTR został również wyposażony w ekologiczny napęd. Inżynierowie Mercedesa rozwijają także w ramach tego projektu innowacyjne akumulatory na bazie grafenu i organicznych ogniw. Według zapowiedzi, miałyby one już w kolejnej dekadzie pojawić się we wszystkich ekologicznych samochodach marki. Bateria jest kompostowalna i całkowicie nadaje się do powtórnego przetworzenia, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska. Wnętrze AVTR zostało wykonane z wegańskiej skóry pozyskanej z materiałów nadających się do recyklingu.

Imponujący zasięg

Samochód jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 110 kWh, który może wytwarzać 469 KM. Jego zasięg jest bardzo imponujący, bo wynosi ok. 700 km. Co najważniejsze, może poruszać się po skosie i na boki, a także do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia parkowanie. A fani oświetlenia RGB bez wątpienia pokochają wszystkie zewnętrzne diody LED.

mercedez benz vison avtr wizualizacja w lesie

– Mercedes-Benz osiąga kolejny kamień milowy w łączeniu człowieka i maszyny poprzez badania oraz rozwój aplikacji interfejsu mózg-komputer w samochodach – podsumowuje Britta Seeger, członkini zarządu Mercedes-Benz. – Na przykład technologia BCI może w przyszłości jeszcze bardziej zwiększyć komfort jazdy. Technologia BCI działa całkowicie niezależnie od mowy i dotyku. Otwiera to rewolucyjne możliwości intuicyjnej interakcji z pojazdem.

Anoda

Źródło: mercedes-benz.com

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X