Samochód jadący bez kierowcy to już nie science-fiction

Kalifornia autonomiczne pojazdy

O tym, że żyjemy w przyszłości, którą znamy z filmów sci-fi, pisaliśmy już tutaj kilkakrotnie. Nadszedł kolejny obrazek z filmów, który staje się rzeczywistością – władze Kalifornii wydały koncernom samochodowym i startupom zezwolenie na rozpoczęcie testów pojazdów autonomicznych na… ulicach miast!

Auta bez kierowcy już w produkcji

Nowe przepisy wydane przez Kalifornijski Departament Pojazdów Mechanicznych weszły w życie 2 kwietnia 2018 roku. Dzięki nim autonomiczne samochody mogą jeździć się drogach całego stanu bez obecności osoby za kierownicą. Kalifornia była pierwszym stanem, który w 2014 r. pozwolił na testowanie autonomicznych pojazdów na publicznych drogach. Dozwolona była jednak jazda w obecności osoby, która mogłaby w dowolnym momencie przejąć kontrolę nad pojazdem. Obecna decyzja to wielki krok do przodu dla firm rozwijających nowe technologie, które w ogromnej liczbie mają swoje siedziby właśnie w Kalifornii. General Motors już zapowiedział masową produkcję autonomicznych samochodów. Na ulicach mają się pojawić już od 2019 r. Z kolei Toyota i Pizza Hut pracują z kolei nad autonomicznym samochodem dostarczającym pizzę.

Bezpieczeństwo najważniejsze

– To bardzo ważny krok w sprawie przyszłości autonomicznej technologi w Kalifornii – mówi Jean Shiomoto, szefowa departamentu. – Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem i jesteśmy gotowi do współpracy z producentami, którzy są przygotowani do testowania w pełni autonomicznych pojazdów w Kalifornii.

Właśnie z powodu bezpieczeństwa nowe regulacje zawierają także inne zapisy. Zanim samochód autonomiczny wyruszy w trasę, producent będzie musiał zaprezentować, że ma on połączenie do zdalnego sterowania i wyjaśnić, jak np. policja będzie mogła wyłączyć zdalnie tryb autonomiczny.

Zapraszamy na przejażdżkę bez kierowcy

Amerykańska firma Waymo, jedna z tych, które zajmują się rozwojem autonomicznych samochodów, na okoliczność wprowadzenia nowych przepisów przygotowała film 360°. Nie tylko wyjaśnia w nim, jak działa takie auto, ale też dzięki filmowi możesz poczuć się jak pasażer takiego samochodu. A więc – zapraszamy na przejadżkę!

tomArz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X