Samochód jadący bez kierowcy to już nie science-fiction

Kalifornia autonomiczne pojazdy

O tym, że żyjemy w przyszłości, którą znamy z filmów sci-fi, pisaliśmy już tutaj kilkakrotnie. Nadszedł kolejny obrazek z filmów, który staje się rzeczywistością – władze Kalifornii wydały koncernom samochodowym i startupom zezwolenie na rozpoczęcie testów pojazdów autonomicznych na… ulicach miast!

Auta bez kierowcy już w produkcji

Nowe przepisy wydane przez Kalifornijski Departament Pojazdów Mechanicznych weszły w życie 2 kwietnia 2018 roku. Dzięki nim autonomiczne samochody mogą jeździć się drogach całego stanu bez obecności osoby za kierownicą. Kalifornia była pierwszym stanem, który w 2014 r. pozwolił na testowanie autonomicznych pojazdów na publicznych drogach. Dozwolona była jednak jazda w obecności osoby, która mogłaby w dowolnym momencie przejąć kontrolę nad pojazdem. Obecna decyzja to wielki krok do przodu dla firm rozwijających nowe technologie, które w ogromnej liczbie mają swoje siedziby właśnie w Kalifornii. General Motors już zapowiedział masową produkcję autonomicznych samochodów. Na ulicach mają się pojawić już od 2019 r. Z kolei Toyota i Pizza Hut pracują z kolei nad autonomicznym samochodem dostarczającym pizzę.

Bezpieczeństwo najważniejsze

– To bardzo ważny krok w sprawie przyszłości autonomicznej technologi w Kalifornii – mówi Jean Shiomoto, szefowa departamentu. – Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem i jesteśmy gotowi do współpracy z producentami, którzy są przygotowani do testowania w pełni autonomicznych pojazdów w Kalifornii.

Właśnie z powodu bezpieczeństwa nowe regulacje zawierają także inne zapisy. Zanim samochód autonomiczny wyruszy w trasę, producent będzie musiał zaprezentować, że ma on połączenie do zdalnego sterowania i wyjaśnić, jak np. policja będzie mogła wyłączyć zdalnie tryb autonomiczny.

Zapraszamy na przejażdżkę bez kierowcy

Amerykańska firma Waymo, jedna z tych, które zajmują się rozwojem autonomicznych samochodów, na okoliczność wprowadzenia nowych przepisów przygotowała film 360°. Nie tylko wyjaśnia w nim, jak działa takie auto, ale też dzięki filmowi możesz poczuć się jak pasażer takiego samochodu. A więc – zapraszamy na przejadżkę!

tomArz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X