Robo-taxi już jeżdżą po Chinach

przenosnepl_autonomiczne taksówki Apollo jadą drogą

Robo-taxi, jeszcze do niedawna opisywane tutaj jako plan na przyszłość autonomicznych pojazdów, stały się faktem. Wdrożenie samosterujących taksówek, podobnie jak w przypadku wielu innych elektronicznych nowinek, przyspieszyła panująca na świecie pandemia.

Apollo Go w Pekinie

Już wkrótce na ulice Pekinu trafią setki autonomicznych taksówek. Apollo Go Wdrażający je koncern Baidu, chiński gigant internetowy, stanie się w ten sposób pierwszą platformą autonomicznego transportu osobowego w stolicy Państwa Środka. Planowany obszar usług Apollo Go w Pekinie to 700 km długości i 100 przystanków.

Na początek w Pekinie będzie jeździć 40 autonomicznych taxi, ale ludzie nadal będą siedzieć za kierownicą, rozkoszując się przyjemnością jazdy bez konieczności kierowania. Pojazdy będzie można rezerwować za pośrednictwem Baidu Maps lub strony internetowej Apollo.

Testowe jazdy za darmo

Autonomiczne taksówki jeżdżą także po Changsha, stolicy prowincji Hunan, oraz Cangzhou, stolicy prowincji Hebei. W listopadzie 2019 roku i w kwietniu 2020 zostały tam uruchomione testowe jazdy. Trzeba się było na nie zapisać i przejść specjalne szkolenie związane z bezpieczeństwem. W ten sposób Baidu przez kilka miesięcy udało się stworzyć kompletny mechanizm oceny bezpieczeństwa i wsparcia technicznego. Od września w Changsha można zamówić taką taksówkę za darmo, również w ramach testów.

Coraz szybszy rozwój

Baidu to chiński gigant internetowy, który jako pierwszy wdraża taką usługę na większą skalę, w dodatku dostępną w państwowym, ogólnodostępnym portalu. Ale rynek technologii autonomicznej jazdy, znanej z niskich kosztów i wysokiej wydajności, jest kuszący także dla konkurencji. Wśród nich są m.in. Didi Chuxing, największa w Chinach platforma transportu osobowego, oraz start-up AutoX, które prawdopodobnie już wkrótce uruchomią usługi robo-taxi w Szanghaju.

Chińczycy mają plan na zalanie autonomicznymi taksówkami nie tylko swojego rynku. Autox wraz z jeszcze innym chińskim startupem, Pony.ai, w czerwcu dostał zgodę na wdrożenie autonomicznych przejazdów w Kalifornii.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X