Polski bolid solarny wśród najlepszych na świecie

Bolid skonstruowany przez Lodz Solar Team po raz trzeci wystartował w Bridgestone World Solar Challenge 2019, czyli prestiżowym wyścigu samochodów zasilanych energią słoneczną. Znów z sukcesem.

Studenci wymiatają

Konstruktorzy bolidu to studenci Politechniki Łódzkiej, którzy działają w ramach SKN Miłośników Motoryzacji Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego. W australijskim wyścigu brali udział już po raz trzeci. Tym razem zajęli 2. miejsce w klasyfikacji praktyczności pojazdów. 

Wyjątkowe parametry

W zawodach brał udział Eagle Two, zmodyfikowany bolid z poprzednich edycji. Zmieniono w nim zarówno elementy mechaniczne, jak też elektryczne i wizualne. Bolid jest napędzany dwoma silnikami BLDC o łącznej mocy 10 kW, które są zasilane energią zmagazynowaną w baterii o pojemności 60 kWh. Bateria umieszczona jest w podłodze samochodu. Auto może przejechać aż 2400 kilometrów na jednym ładowaniu. Dodatkowo na dachu zamontowane zostały nowoczesne panele fotowoltaiczne, które nie tylko są odporne na uszkodzenia, ale też bardzo sprawne – powyżej 23%. Zmieniono także wygląd samochodu, w czym swój udział mieli studenci łódzkiej ASP

Polacy górą

Eagle Two brał udział w wyścigu w kategorii pojazdów miejskich typu cruiser. Wystartowało w niej 13 zespołów, ale tylko 3 ukończyły wyścig, w tym polski bolid. Wynik sprzed dwóch został poprawiony aż o 3 miejsca, a Lodz Solar Team wyprzedził między innymi obecnych wicemistrzów świata, zespół Sunswift z Australii, oraz poprzednich wicemistrzów, zespół SolarCar Team – Hochschule Bochum.

Na koniec ciekawostka. Przedstawiciel Tesli pochwalił wygląd polskiego bolidu, twierdząc, że jest najbardziej stylowym samochodem, jaki startował w wyścigu. Docenił też system infotainment wbudowany w bolid, który nie tylko przekazuje kierowcy wszystkie niezbędne informacje, ale też zapewnia rozrywkę pozostałym pasażerom.

Jestem dumna!

Anoda