Nokia zbuduje sieć komórkową na Księżycu

przenosnepl_astronauci w kombinezonach na powierzchni księżyca patrzą w kosmos

Nokia, koncern z ogromnym doświadczeniem w budowie sieci komórkowej na Ziemi, zbuduje pierwszą taką sieć w przestrzeni kosmicznej, a konkretnie – na Księżycu. To część programu Artemis.

Kolonizacja księżyca coraz bardziej zaawansowana

Artemis to coraz bardziej rozwijający się projekt kolonizacji Księżyca. Pisałam już o konkursie na kosmiczne toalety czy planach wysłania na ziemskiego satelitę pierwszej w historii kobiety. Tym razem NASA zabezpieczyła 14 mln dolarów na budowę na Księżycu sieci komórkowej 4G LTE, która pozwoli na szybką komunikację pomiędzy Księżycowym Portem Kosmicznym, znajdującymi się na powierzchni bazami a Ziemią. 

Nokia wyrusza na Księżyc

Temat ten pojawił się już dwa lata temu, kiedy Nokia i Vodafone zaprezentowały plany wdrożenia sieci LTE na Księżycu w ramach programu wspieranego przez niemiecką firmę inżynieryjną PTScientists i producenta samochodów Audi.

14 października NASA ogłosiła podział 370 mln dolarów przeznaczonych na nowe kontrakty na misje badawcze powierzchni Księżyca. Co prawda, większość pieniędzy trafiła do dużych firm kosmicznych, takich jak SpaceX i United Launch Alliance, które mają doskonalić techniki wytwarzania i obsługi paliwa rakietowego w kosmosie. Jednak coś też uszczknęła Nokia. Obecnie szwedzki koncern ma już więc pewność realizacji zadania i dwa lata na to, aby opracować niezbędne zaawansowane technologie. Gdy zostanie zrealizowana, najpierw połączy mobilne bazy znajdujące się na jego powierzchni, w których docelowo mają zamieszkiwać kolonizatorzy.

Testy przeprowadzone

Pierwsze testy takiej technologii, oczywiście z poziomu Ziemi, już się odbyły. Zrealizowały je wspólnie NASA oraz MIT (Massachusetts Institute of Technology) wykorzystując do tego jeden z satelitów na orbicie oraz cztery teleskopy zlokalizowane w Nowym Meksyku. Sygnał był transmitowany laserowo w postaci zakodowanych podczerwonych impulsów z siłą 40 watów. Tak oto na powierzchni Księżyca powstał punkt dostępowy telefonii komórkowej o parametrach 19,44 Mbps (dowload) i 622 Mbps (upload). Potencjał więc jest.

Dlaczego NASA nie skorzysta z realizowanej obecnie w przestrzeni kosmicznej sieci Starlink, którą wdraża SpaceX? W końcu agencja już współpracowała z Elonem Muskiem choćby przy ostatniej misji Falcon-9. Jak na razie Starlink nie przewiduje tego rodzaju połączeń, przynajmniej na razie.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X