Największy na świecie magazyn energii Li-Ion uruchomiony przez Teslę

magazyn energii tesla elon musk

Po największych w historii wyciekach gazu, których skutkiem był nawet stan wyjątkowy wprowadzony przez władze Kalifornii, tamtejszy dostawca energii zamówił w imperium Elona Muska największy na świecie magazyn energii złożony z baterii litowo-jonowych.

Cały system zrobiony przez Teslę dla Southern California Edison (SCE), który złożył zamówienie na trzy magazyny energii, składa się z 396 sztuk magazynów energii Powerpack i 48 inwerterów. W magazynach energii wykorzystano ogniwa litowo-jonowe dostarczone przez Panasonica. Zadaniem tej instalacji jest poprawienie jakości pracy sieci energetycznych, a także stworzenie zabezpieczenia na czas ewentualnych awarii.

Pierwszy magazyn został uruchomiony w lutym tego roku w kalifornijskim miasteczku Mira Loma. Jego moc to 20 MW, a pojemność – 80 MWh.

Według SCE, energii zgromadzonej w magazynie Tesli wystarczy do zaspokojenia dziennych potrzeb około 2,5 tys. gospodarstw domowych lub 15 tys. gospodarstw domowych w czasie 4-godzinnego blackoutu. To skupisko baterii Li-Ion o największej mocy na świecie. Fascynujące!

Może nie wszyscy wiedzą, ale decyzja SCE o wdrożeniu technologii magazynów energii na tak dużą skalę była skutkiem wycieku gazu w jednym ze zlokalizowanych w Kalifornii magazynów, w Aliso Canyon. Wyciek nastąpił na przełomie 2015 i 2016 r. i spowodował ulotnienie się do atmosfery około 97 tys. ton metanu. Co gorsza, w trakcie awarii SCE nie miał wystarczających zasobów gazu, aby pokryć zapotrzebowanie na energię u swoich odbiorców.

Tesla ma coraz większy rozmach, jeśli chodzi o budowanie dużych magazynów energii opartych na bateriach litowo-jonowych. Wspominałem już kiedyś o Powerwall, które mogą zasilać w energię dom. W zeszłym roku Elon Musk poinformował, że wdroży do produkcji także nowe przemysłowe magazyny energii Powerpack 2 o pojemności 210 kWh (wcześniej Tesla stworzyła Powerpack o pojemności 100 kWh). Moc nowego Powerpacka ma wynosić aż 50 kW.

tomArz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X