Największa w Europie Środkowej farma solarna powstanie w Polsce

przenosnepl_wizualizacja gigantycznej farmy solarnej w Polsce

Największa w Europie Środkowej farma solarna powstanie w Polsce

Farmy solarne o łącznej mocy 1750 MW powstaną wkrótce w Polsce. Wybudują je wspólnie polska firma Respect Energy oraz niemiecka Goldberg Solar.  

Zamiast wydobycia węgla

W tej chwili największa w Polsce farma fotowoltaiczna w Witnicy w lubuskiem oferuje moc 64 MW. Kończy się właśnie budowa farmy o mocy 70 MW, która ma być dziełem firmy ESOLEO z Grupy Polsat oraz ZE PAK S.A., zarządzającej zasilanymi węglem brunatnym elektrowniami w Pątnowie Adamowie i Koninie. Inwestycja realizowana jest w Brudzewie w Wielkopolsce, na terenach odzyskanych dla środowiska po wydobywaniu na nich węgla brunatnego. Jest to więc nie tylko rewitalizacja ekologiczna tego obszaru, ale też krok w stronę transformacji elektrowni.

Zagłębie czystej energii

Inwestycja Respect Energy i Goldberg Solar znacząco przewyższa moce tych w Witnicy i Brudzewie. Farma fotowoltaiczna ma powstać na Pomorzu, na terenie o niskim zaludnieniu, w Zwartowie. Niedaleko znajduje się Lubiatowo, miejscowość rozważana jest jako jedna z dwóch (obok Żarnowca, który znajduje się również na wybrzeżu) lokalizacji kolejnej elektrowni jądrowej w Polsce. W ten sposób może zostać stworzone prawdziwe zagłębie energetyczne kraju.

1750 MW mocy

W planach Respect Energy jest instalacja paneli słonecznych o łącznej powierzchni 300 ha, a więc na obszarze aż 422 boisk piłkarskich. Energia produkowana przez farmę pozwoli zasilić energią odnawialną 153 tysiące gospodarstw domowych, a więc miasto wielkości Gdańska. W pierwszej fazie inwestycji farma będzie miała moc 204 MW, docelowo będzie to 390 MW, ale to zaledwie początek. Respekt Energy razem ze swoim niemieckim partnerem planuje co roku przez 5 lat budować jedną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 350 MW każda, co da łącznie moc 1750 MW.

Anoda

Źródło: respect.energy, PAP

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X