Microsoft: co ma wspólnego z ogniwami wodorowymi?

przenosnepl_microsoft ogniwa wodorowe na placu

Microsoft postawił sobie za cel osiągnięcie przed 2030 rokiem całkowitej neutralności węglowej. Kibicuję, bo każde takie działanie jest godne szacunku. Co tym razem wymyślił gigant z Redmond?

Wodór zamiast ropy

W planach Microsoftu jest doprowadzenie do tego, by wszystkie jego centra danych były zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pierwsze testy, przeprowadzane w centrach danych Azure w pobliżu Salt Lake City (stan Utah), już się zakończyły. Okazało się, że ogniwa wodorowe mogą pracować zasilać wiele centrów danych przez 48 bez przerwy. W dalszym etapie Microsoft stworzy system o mocy 3 MW, który będzie mógł zastąpić obecne generatory prądotwórcze napędzane silnikiem diesla. 

Skąd pomysł?

Pomysł pojawił się już wcześniej, w 2018. Wtedy naukowcy z National Renewable Energy Laboratory w Golden zaprezentowali taki właśnie sposób na zasilanie większej ilości komputerów. Następnie jeden z inżynierów Microsoftu Mike Monroe wraz ze swoim zespołem opracował system ogniw paliwowych o mocy 250 kW, który wystarczył, aby zasilić w pełny szereg serwerów w centrach danych. To on właśnie był testowany w Azure i testy przeszedł koncertowo.

Microsoft bez śladu węglowego?

Microsoft ma znacznie więcej pomysłów na eliminację swojego śladu węglowego. O jednym z nich – podwodnej chmurze zasilanej energią z elektrowni pływowych – pisałam całkiem niedawno. To pokłosie ogłoszonego w styczniu zobowiązania, w którym Microsoft zapewnił, że do 2030 roku całkowicie usunie swój ślad węglowy. Jest na dobrej drodze do tego celu, gdyż poza dieslem, nie używa już żadnych paliw kopalnych. Stąd właśnie zainteresowanie wodorowymi ogniwami paliwowymi, które są całkowicie neutralne środowiskowo.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X