Jak skutecznie wyczyścić pamięć telefonu? Przywrócenie do ustawień fabrycznych to za mało.

Jak usunąć wszystkie dane z telefonu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że ręcznie usuwanie plików i przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie, który sprzedajemy, to zdecydowanie za mało. Jeśli wykonujesz tylko te czynności, nowy właściciel może otrzymać Twoje prywatne dane. Jak więc prawidłowo i skutecznie wyczyścić pamięć telefonu, który przeznaczamy na sprzedaż? Dzisiaj mały poradnik na ten temat.


Ustawienia fabryczne nie kasują danych

Najpierw Was trochę postraszę. Otóż po wykasowaniu plików i przywróceniu ustawień fabrycznych z telefonu tak naprawdę nic nie znika. Nowy właściciel za pomocą prostych, dostępnych w sieci programów i kilku kliknięć może dotrzeć do naszych maili, SMS-ów, rejestru połączeń czy zdjęć albo filmów. Co gorsza, dotyczy to także dostępu do banku, jeśli obsługiwaliśmy konto z telefonu, tego, co przechowujemy w chmurze czy serwisów społecznościowych. Boicie się? No to czytajcie dalej!


Jak naprawdę wyczyścić dane?

Wykonaj te same kroki, które wykonywałeś zwykle do tej pory, czyli usuń pliki i przywróć ustawienia fabryczne. Z tym, że dane przed usunięciem zaszyfruj, a po przywróceniu ustawień fabrycznych dodatkowo nadpisz te dane losowymi plikami. Jak zaszyfrować dane? Jeśli masz iPhone’a, producent rozwiązał ten problem za Ciebie – wg raportu Wall Street Journal zrobionego dwa lata temu, dane w urządzeniach z Apple iOS są szyfrowane w aż 95%. Gorzej jest z Androidem. Wg tego samego raportu ich wynik, jeśli chodzi o szyfrowanie danych to ok. 2%. iPhone’y nie dość, że są szyfrowane z automatu, to jeszcze funkcja „Wymaż zawartość i ustawienia”, oprócz plików, usunie także klucz potrzebny do odszyfrowania i odczytania zawartości pamięci. Już wiecie, czemu tak kocham jabłka? 😉 Ale spokojnie. Również w telefonach z systemem Android dane można zaszyfrować samodzielnie, a niektóre z nich, jak np. Huawei, mają szyfrowanie automatyczne.


Jak zaszyfrować dane w Androidzie?

Jeśli masz smartfona z systemem Android 5.0 i wyżej, wejdź w: Ustawienia -> Ustawienia zaawansowane -> Zabezpieczenia i wybierz opcję szyfrowania telefonu. Tu małe utrudnienie 😉 Smartfony wyposażone w firmowe nakładki na oprogramowanie przygotowane przez producentów mają opcję szyfrowania gdzie indziej, np. w „ustawieniach prywatności”.


Jak zaszyfrować dane w Windows Phone?

Jeśli jest wśród Was ktoś, kto ma telefon z Windows Phone, to niestety, ma jeszcze gorzej, niż właściciele smartfonów z Androidem, bo WP nie ma możliwości szyfrowania danych. To oznacza, że jedyny sposób na pozbycie się danych to po prostu wielokrotne nadpisywanie pamięci randomowymi plikami. Na szczęście, taki proces powoduje, że dane są niemożliwe do odzyskania.

anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X