Jak powstaje dwustronny kabel USB

Lubicie programy w stylu „Jak to jest zrobione?” Ja przepadam za nimi, bo pokazują nam często całkiem inne oblicze przedmiotów, których używamy na co dzień. Niedawno wpadł nam w ręce filmik pokazujący, jak wygląda proces produkcji kabli USB w jednej z chińskich fabryk.

A zaczyna się tak.

#1 Kontrolowana przez człowieka maszyna wygina metalowy element wtyczki, który jest jej osłoną.

#2 Następnie kolejna maszyna umieszcza w nim małą płytkę PCB.

#3 Kolejny krok to umieszczenie najpierw w tylnej, potem w przedniej części wtyczki plastikowych płytek podtrzymujących konstrukcję.

Wtyczka gotowa. Teraz czas na resztę. Pracownik przy użyciu specjalnej maszyny „obiera” obie końcówki pociętego na około 2-metrowe kawałki przewodu, odsłaniając znajdujące się wewnątrz mniejsze przewody. Następnie ręcznie, za pomocą nożyczek, oczyszczane są odsłonięte części z resztek folii. W dalszej kolejności w specjalnej maszynie skręca się przewód uziemienia, oddzielając go tym samym od pozostałych. Kolejna maszyna ma specjalne płytki z wycięciami, w których pracownik w odpowiedniej kolejności (1, 2, 3, 4, które odpowiadają kolorom przewodów) umieszcza przewody każdego kabla, a następnie – automat na nie z jednej strony gotową wcześniej wtyczkę USB A i spaja oba elementy lutownicą. Ta sama czynność powtórzona jest z drugiej strony, która zlutowana zostaje w ten sam sposób z wtyczką micro USB. Następnie przewód uziemiający z obu stron jest zlutowywany bezpośrednio z metalowymi częściami wtyczek i obie wtyczki zostają zabezpieczone plastikiem, którym oblewa je specjalna maszyna.

Czas na testy – specjalny komputer sprawdza, czy obie wtyczki są wykonane prawidłowo, a kabel spełnia swoją funkcję. Na koniec kable, które pozytywnie przeszły kontrolę jakości, są w specjalnej maszynie wykańczane plastikiem do ostatecznej formy.

Jak to wszystko wygląda? Zobaczcie sami!

Anoda

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X