Jak powstaje dwustronny kabel USB

Lubicie programy w stylu „Jak to jest zrobione?” Ja przepadam za nimi, bo pokazują nam często całkiem inne oblicze przedmiotów, których używamy na co dzień. Niedawno wpadł nam w ręce filmik pokazujący, jak wygląda proces produkcji kabli USB w jednej z chińskich fabryk.

A zaczyna się tak.

#1 Kontrolowana przez człowieka maszyna wygina metalowy element wtyczki, który jest jej osłoną.

#2 Następnie kolejna maszyna umieszcza w nim małą płytkę PCB.

#3 Kolejny krok to umieszczenie najpierw w tylnej, potem w przedniej części wtyczki plastikowych płytek podtrzymujących konstrukcję.

Wtyczka gotowa. Teraz czas na resztę. Pracownik przy użyciu specjalnej maszyny „obiera” obie końcówki pociętego na około 2-metrowe kawałki przewodu, odsłaniając znajdujące się wewnątrz mniejsze przewody. Następnie ręcznie, za pomocą nożyczek, oczyszczane są odsłonięte części z resztek folii. W dalszej kolejności w specjalnej maszynie skręca się przewód uziemienia, oddzielając go tym samym od pozostałych. Kolejna maszyna ma specjalne płytki z wycięciami, w których pracownik w odpowiedniej kolejności (1, 2, 3, 4, które odpowiadają kolorom przewodów) umieszcza przewody każdego kabla, a następnie – automat na nie z jednej strony gotową wcześniej wtyczkę USB A i spaja oba elementy lutownicą. Ta sama czynność powtórzona jest z drugiej strony, która zlutowana zostaje w ten sam sposób z wtyczką micro USB. Następnie przewód uziemiający z obu stron jest zlutowywany bezpośrednio z metalowymi częściami wtyczek i obie wtyczki zostają zabezpieczone plastikiem, którym oblewa je specjalna maszyna.

Czas na testy – specjalny komputer sprawdza, czy obie wtyczki są wykonane prawidłowo, a kabel spełnia swoją funkcję. Na koniec kable, które pozytywnie przeszły kontrolę jakości, są w specjalnej maszynie wykańczane plastikiem do ostatecznej formy.

Jak to wszystko wygląda? Zobaczcie sami!

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X