Grafen odstrasza komary!

grafen odstrasza komary

Na koniec lata mamy superwiadomość! Grafen – materiał, który może stać się przyszłością świata baterii, okazuje się równie użyteczny w świecie ludzi. Naukowcy z Brown University w Bostonie opublikowali właśnie wyniki swoich badań, z których wynika, że… komary unikają kontaktu ze skórą pokrytą grafenem.

Odstrasza i blokuje

Jak wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”, wielowarstwowy grafen stanowi rodzaj „odstraszacza” komarów. Z jednej strony zapewnia ochronę przed ich ukąszeniami, ponieważ – mimo że jest bardzo cienki – działa jak bariera, przez którą owady nie są w stanie się przebić, z drugiej – grafenowe ubrania najwyraźniej blokują chemiczne sygnały wabiące komary, które w kontakcie z tym materiałem zachowują się zupełnie inaczej.

Obiecujące badania

Naukowcy twierdzą, że tam, gdzie skóra ochotników była pokryta grafenem, owady nawet nie lądowały na skórze, tak jakby całkowicie ją ignorowały. Badania przeprowadzono na dwóch grupach osób. Skórę pierwszej przykryto cienkim materiałem, bawełną, a drugiej – materiałem kryjącym w sobie grafen. Ochotnicy z drugiej grupy nie mieli na ciele ani jednego ugryzienia! Czy to oznacza, że gdy powstaną ubrania z grafenu, uwolnimy się od przykrych letnich dolegliwości? Niestety, tak różowo nie jest.

Czekamy na efekty

Tlenek grafenu, gdy zostanie zmoczony, nie jest już tak skuteczny. Dlatego komary w takich okolicznościach bez problemu przebijały się przez materiał z grafenem. Kiedy jednak zastosowano grafen ze zredukowaną ilością tlenu, wszystko wróciło do normy – żaden komar nie przebił się przez niego. Zła wiadomość jest taka, że grafen ze zredukowanym tlenem nie przepuszcza powietrza, a więc na ubrania średnio się nadaje. Światełkiem w tunelu jest determinacja naukowców z Bostonu, którzy stwierdzili, że po tych właśnie odkrytych rewelacjach będą pracować nad taką stabilizacją klasycznego grafenu, aby nawet po zmoczeniu zachowywał swoje właściwości.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X