Fugaku najpotężniejszy komputer

przenosnepl_fugaku superszybki komputer wizualizacja działania

Najpotężniejszy komputer na świecie

Japończycy prześcignęli USA i Chiny tworząc najpotężniejszy superkomputer świata. Fugaku jest trzykrotnie szybszy od amerykańskiego Summita.

Supermocna sztuczna inteligencja

Autorami superkomputera są inżynierowie Fujitsu w ramach współpracy z instytutem badawczym Riken w Kobe. Fugaku jest przez nie wspólnie rozwijany od 2014 roku jako podstawowy system dla innowacyjnej wysokowydajnej infrastruktury obliczeniowej (HPCI) promowanej przez japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT). W maju 2020 r. gotowe były wszystkie jego elementy i rozpoczęto opracowywanie i optymalizację jego środowiska.

Procesor Fugaku charakteryzuje się wysoką wydajnością w operacjach konwolucyjnych, które są kluczowe dla głębokiego uczenia się, a dzięki połączeniu siecią o doskonałej wydajności komunikacyjnej, będzie wykorzystywany do badań nad sztuczną inteligencją i nauką o danych.

Superdokładne prognozy

Konstrukcja japońskiego superkomputera pozwala na połączenie symulacji ze sztuczną inteligencją i data science na najwyższym światowym poziomie. Na przykład sztuczna inteligencja może służyć do wyszukiwania parametrów niezbędnych do symulacji i ekstrapolacji wyników symulacji. I odwrotnie, symulacja może generować dużą liczbę danych, których sztuczna inteligencja może się nauczyć. – Ultrawydajny komputer Fugaku wkrótce wejdzie do działania na pełną skalę – mówi Yasuhide Tajima, prezes Organizacji Badawczej ds. Informatyki i Technologii (RIST). – Z niecierpliwością czekam, aż ten najpotężniejszy „zewnętrzny mózg”, jaki kiedykolwiek stworzyła ludzkość, pomoże poszerzyć naszą wiedzę, pozwoli nam uzyskać głębszy wgląd w podstawy materii zarówno w czasie, jak i przestrzeni, dając nam lepszą strukturalną i funkcjonalną analizę życia, społeczeństwa i przemysłu. Według Yasuhide Tajima Fugaku umożliwi tworzenie o wiele dokładniejszych prognoz w każdym z wymienionych aspektów.

W służbie społeczeństwu

Jak zapowiada prezes instytutu Hiroshi Matsumoto, maszyna jeszcze nie pokazała całego swojego potencjału. Docelowo ma dysponować mocą obliczeniową na poziomie 1500 PFlop/s. Plany wobec niego są wyjątkowo śmiałe. Fugaku ma już w kwietniu tego roku rozpocząć pracę nad aż 74 projektami nadzorowanymi przez japońską Organizację Badawczą ds. Informatyki i Technologii (RIST). – Fugaku jest przede wszystkim kluczową technologią krajową i będziemy nią zarządzać odpowiedzialnie, mając na celu osiągnięcie w badaniach takich wyników, które wesprą budowę długowiecznego i zdrowego społeczeństwa, pomogą łagodzić skutki katastrof i lepiej wykorzystać energię – mówi. – Ostatecznym celem będzie realizacja rządowej wizji stworzenia ultrainteligentnego społeczeństwa 5.0.

Supermoc i ekologia

Japoński superkomputer ma 7 milionów 630 tysięcy rdzeni i 5 milionów 866 tysięcy GB pamięci. Co ważne, jest nie tylko najwydajniejszy na świecie, ale też najbardziej ekologiczny ze wszystkich istniejących obecnie ultraszybkich komputerów. A64FX, prototyp, którego moc obliczeniowa wynosi 1,99 TFlop/s, oferuje największą moc obliczeniową w przeliczeniu na jednostkę zużytej do tego celu energii – jest to wynik na poziomie 16,876 GFlops/wat.

Anoda

Źródło: Fujitsu.com

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X