Bioniczny system przywróci wzrok niewidomym?

przenosnepl_stara kobieta w okularach i kapeluszu krzyczy i niedowidzi

Bioniczny system przywróci wzrok niewidomym?

Bioniczny system wizyjny firmy Pixium Vision to rewolucyjna innowacja, która może przywrócić wzrok osobom niewidzącym. Za swój wynalazek twórcy otrzymali właśnie podczas MedTech Forum 2021 nagrodę HealthTech Award 2020 w kategorii Best Product/Deal.

Bioniką w AMD

– Jesteśmy niezmiernie dumni z otrzymania nagrody HealthTech Award 2020 za przełomowe prace prowadzone z Systemem Prima. System Prima wykazał swój potencjał do znacznej poprawy jakości życia pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej – powiedział odbierając nagrodę Lloyd Diamond, prezes zarządu Pixium Vision. Zwyrodnienie plamki żółtej (ang. AMD – Age Related Macular Degeneration) to związana z wiekiem choroba dotykająca co roku 365 tys. osób na świecie. Obecnie cierpią na nią 2 mln ludzi! Objawia się pogorszeniem widzenia, które jest zauważalne zwłaszczaprzy czytaniu (litery stają się zamazane i niewyraźne), zniekształceniem obrazu (tzw. metamorfopsjami, czyli powiększeniem lub pomniejszeniem obrazu, krzywieniem linii prostych), mroczkiem centralnym (ciemną plama w centrum pola widzenia), obniżonym poczuciem kontrastu i widzenia barwnego (słabsze nasycenie kolorów).

System Prima – z czego się składa?

Stworzony przez Pixium Vision bioniczny system składa się z trzech elementów:

  • bezprzewodowego implantu podsiatkówkowego,
  • pary okularów z aparatem i projektorem cyfrowym
  • kieszonkowego procesora.

Implant podsiatkówkowy ma rozmiar 2×2 mm i grubość 30 mikronów (to 1/3 rozmiaru ludzkiego włosa). Urządzenie działa jak mały panel słoneczny. Zasila go światło podczerwone ze zminiaturyzowanego projektora cyfrowego, który jest zintegrowany z okularami noszonymi przez osobę, której wszczepiono implant. Wszczepienie implantu, dzięki jego niewielkim rozmiarom, jest proste i może nawet być wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

Bezprzewodowy implant zawiera 378 elektrod, z których każdy piksel ma własną lokalną ścieżkę zwrotną, dzięki czemu zapewnia lepsze ukierunkowanie stymulacji elektrycznych.

System Prima – jak to działa?

System Prima opracowany przez Pixium Vision, ma na celu częściowe zastąpienie normalnej funkcji fizjologicznej komórek fotoreceptorowych oka poprzez elektryczną stymulację komórek nerwowych wewnętrznej siatkówki, które następnie przekazują informacje wizualne do mózgu poprzez nerw wzrokowy. Efektem jest wywołanie funkcjonalnego sztucznego lub bionicznego widzenia w postaci percepcji światła, co zastępuje częściowo naturalną centralną utratę wzroku.

Zamontowana w okularach minikamera rejestruje wizualne sceny z otoczenia, następnie są one przetwarzane i upraszczane przez minikomputer wyposażony w algorytmy sztucznej inteligencji. W efekcie wydobywane są najbardziej użyteczne informacje z obrazów, które uproszczone są w dalszej kolejności przesyłane z powrotem do okularów. Na koniec zminiaturyzowany projektor cyfrowy wyświetla przetworzone obrazy na bezprzewodowym implancie podsiatkówkowym. W ten sposób osoba dotknięta zwyrodnieniem może „widzieć” otoczenie. Jest to coś w rodzaju protesty wzroku.

System Prima – wkrótce dostępny?

Cała technologia opracowana przez Pixium Vision jest nadal w fazie rozwoju, a jej badania są kontynuowane w ramach głównego badania PRIMAvera. Rozpoczęto je pod koniec 2020 roku. To ostatni etap kliniczny przed wprowadzeniem nowej technologii na rynek europejski.

To kolejna ciekawa innowacja w medycynie związana z okularami. Poczytaj także o Lexilens.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X